Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Unicable Sistem Nedir?

ADRESS34

0
Özel Üye
24 Mar 2012
257
11
18
62

IDLP-UST111-CUO1O-8PP-diagram_0.jpg

Unicable Santral Sistemi Bir Uydulu​

IDLP-USS2OO-CUO1O-8PP-diagram.jpg

Unicable Santral Sistemi iki Uydulu​

Yukarıdaki şemaya göre lnb kablolarına bu cihaz bağlanır,turuncu hat daireden gelen kabloya bağlandıktan sonra daire içinde splitter ile dağıtarak , geçişli priz kullanarak yada uydu alıcısının loop geçiş bağlantısı kullanılarak 8 uydu alıcısı kullanılabilir.
Yada UNİCABLE multiswitch mevcut merkezi sistemin kaskat geçişlerinden beslenebilir,
kaskatlı multiswitch değilse ilk olarak LNB ler UNİCABLE multiswitch e bağlanarak da geçiş olabilir.

Ayrıca kullanılacak uydu alıcı sayısı çoğaltılacak daireden gelen tek kablo turuncu olarak çizilmiş hatta bağlanır.
Aslında kablo çekilmesi zor olan, mevcut tesisatında tek kablo ile prizden prize atlama olan tesisatlar için
merkezi uydu sistemi kurulmasına yardımcı olacak bir sistem diye düşünülebilir.

Oteller ve hasteneler üstkatdan alt kata prizler arasında kablo ile geçiş yapılmıştır mesala bu sistemle 8 katlı bina yukarıdan aşağıya bir hattan beslenebilir, her hat için bu cihazdan bir tane gerekli olacaktır.

Sistemin teknik olarak çalışması ise, polarite seçimi yine normal multiswitch gibi UNİCABLE multiswitch de yapılabilir. Fakat aynı kablodan her kullanıcı için sabit bir frekansdan seçilen tp frekansı sabit gönderiliyor.

örnek
1. kullanıcı 1076.12 MHZ
2. kullanıcı 1178,00 MHZ
Her uydu alıcısındaki uygun unicable yazılımıyla her uydu alıcısı sabit bir frekansda çalışıyor

Yani bir bakıma polarite seçimi yapılıp , mesala

1. kullanıcı için 11919 trt frekansı 1076 mhz den gönderiliyor
2. kullanıcı için 11054 alman frekansı 1178 mhz den gönderiliyor
ulaşılacak tp frekansı için polarite seçilip lokal osilatör değiştiriyor gibi bir şey denilebilir.

aras598gs

0
Üye
2 Tem 2012
1
0
1
Mrb usta bi sorum olucak size bizim binada merkezi sistemden daireye 1 tane kablo geliyo hem hotbird hem turksat calisiyo bizim arkada tv aldim orayada uydu aldim ama yukardan yeni lnb cekemiyom bende ondeki gelen hatta merkezi sistem baglatip arkaya hat cekim dedim ama gittigim uyducu boyle bisey yapsan bile calismaz dedi bende interneten arastirdim ve bu konuya rasladim acaba bu sistem benim isimi gorurmu yani onde merkezi sistemden gelen hatta bu sistemi bagladigimda en onde hem arkada seyredebilirmiyim

Yokmu yardimci olucak?

Bilhan

0
Üye
27 Haz 2012
78
5
8
Diyarbakır
Mrb usta bi sorum olucak size bizim binada merkezi sistemden daireye 1 tane kablo geliyo hem hotbird hem turksat calisiyo bizim arkada tv aldim orayada uydu aldim ama yukardan yeni lnb cekemiyom bende ondeki gelen hatta merkezi sistem baglatip arkaya hat cekim dedim ama gittigim uyducu boyle bisey yapsan bile calismaz dedi bende interneten arastirdim ve bu konuya rasladim acaba bu sistem benim isimi gorurmu yani onde merkezi sistemden gelen hatta bu sistemi bagladigimda en onde hem arkada seyredebilirmiyim

Anladığım kadarıyla Bu sistemi kullanırken; giriş sinyallerini çanağa bağlı LNB den değil de, Merkezi sistem den gelen sinyal ile almak istiyorsunuz... Yani çatıdaki merkezi sistemden dairenize gelen sinyali bu sisteme bağlayıp, yayın sayısını çoğaltmak istiyorsunuz...
Şayet yukarıda bahsettiğim gibi düşünüyorsanız, bu sistem sizin işinizi görmez.

Çünkü: Çatıda kullanılan merkezi sistem switch'i ile Unicable ile kullanılan switch'i birbirinden bağımsız farklı değerlerde DC volt ile çalışmaktadır ve bu durum da voltaj çakışmasından dolayı Switch den biri diğerini bozabilir.
Voltaj sorunu olmasa bile; Çatıda ki merkezi sistemden 2 çağana ait siyanlleri tek kablo ile dairelere dağıtırken, bu sinyallerin ayırd edilebilmesi ve yayın olarak kullanılabilmesi, uydu alıcılarında bulunan elektronik devre ile gerçekleştiriyor. Oysa ki; Unicable switch de merkezi sistem den gelen iki farklı sinyali ayırma özelliği yoktur.

Bu nedenle Unicable swtch'i merkezi sistem Switch'e bağlayıp, çoklu olarak kullanamazsınız...

Not: Bende sizin düşündüğünüze benzer birşey düşünmüştüm ama olmadı.
Benim Düşündüğüm: Merkezi sistemden gelen tek kabloyu 4'lü switch'in 1 nci girişine, Ek olarak bir çanak daha farklı bir yörüngeye ayarlayıp 4'lü switch'in 2 nci girişine bağlayıp, 4'lü switch den uydu alıcısı ile 3 farklı uydudan sinyal almak...

Son düzenleme: