Neler yeni

Ubuntu DNS Değiştirme Yöntemleri

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
86
#1


Windows’tan ayrı olarak faaliyet gösteren işletim sistemlerinin hayatımıza girmiş olmasıyla beraber, birçok farkındalık ve ayrıcalık da bizlere verilmiş oldu. Windows ve Apple kullanıcılarının genellikle Ubuntu DNS değiştirme işleminde sorun yaşaması, bu konuda onların canlarını sıkan en önemli konulardan biridir. DNS değiştirme işlemi yaparak giremediğimiz herhangi bir web sitesine girebilir veya çok rahatlıkla bir oyunu oynayabiliriz. Tarayıcı üzerinde artık DNS değiştirerek engelleri aşabilir ve birçok işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Peki Ubuntu DNS değiştirme yöntemleri nelerdir? Ubuntu DNS değiştirme nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Sizin için son derece faydalı bilgileri burada bulacaksınız.

Ubuntu DNS Değiştirmek İçin Gerekli AdımlarUbuntu işletim sistemi üzerinde DNS ayarlarınızı değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki direktifleri uygulayabilirsiniz. İşte Ubuntu DNS değiştirme için gerekli olanlar…
  1. Öncelikli olarak klavyemizdeki tuşlar ile Ctrl + Alt + T tuşlarını kullanıyoruz e Terminal’i açıyoruz. Karşınıza gelen komut satırına $ suda gedit /etc/resolv.conf yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Eğer sizde Terminal yüklü değilse, bunu internetten edinebilirsiniz.
  2. Yukarıdaki komutları yazdıktan sonra karşınıza, sizden şifre isteyecek bir komut satırı daha gelecektir. Burada kullanıcı şifrenizi girmeniz sizden istenecektir. Şifrenizi yazdıktan sonra enter tuşuna basın.
  3. Enter tuşuna bastıktan sorna karşınıza son olarak bir pencere daha gelecektir. Burada nameserver yazan yerlerdeki IP numaralarını silin ve yerine hangi DNS adreslerini girmek istiyorsanız, onları yazın. Bu işlemden sonra kaydet butonuna basabilirsiniz.3 adımda gerçekleşen Ubuntu DNS değiştirme işlemi, oldukça kolay ve basit bir şekilde yapılabilmektedir. Artık değiştirdiğiniz DNS adresinin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için yasak koyulmuş web adreslerine girebilir ve deneyebilirsiniz. Kesinlikle son derece işinize yarayacak olan Ubuntu DNS değiştirme işlemleri, birçok konuda sizlere yardımcı olacaktır. Bizim sizlere önerimiz olan Google DNS ayarlarını girmenizdir. Dilerseniz internet üzerinden diğer DNS IP numaralarını bulabilir ve hepsini deneyebilirsiniz. Bundan sonra internette istediğiniz gibi gezinebilir, yasaklara uymayabilir ve istediğiniz internet sitesinde zaman geçirebilirsiniz. Ubuntu DNS değiştirmek işte bu kadar basit.