Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Türkiye 12 evladına ağlıyor

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
5,015
12,280
113
ALMANYA
Kabil'de düşen helikopterde şehit olan 12 askerimizin cenaze törenleri için hazırlık yapılıyor. Şehitlerin yürek burkan yaşam hikâyeleri ise birer birer ortaya çıkıyor
fft2mm959653.jpg

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Türk Bölge Komutanlığı’na bağlı Sikorsky UH-60 tipi helikopterin düşmesi sonucunda şehit olan Türk Silahlı
Kuvvetleri personelinin isimleri açıklandı. Şehitler olanlar arasında 4 binbaşı, 2 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 2 astsubay ve 1 uzman çavuş bulunuyor.Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, şehitlerin isimleri ve rütbeleri şöyle:

- İlker Aydın (İkmal Yüzbaşı)

- Serkan Doğan (Personel Binbaşı)

- Mithat Çolak (Mühendis Binbaşı)

- Şükrü Bağdatlı (Hava Personel Binbaşı)

- İsmail Cem Yakınlar (İstihkam Binbaşı)

- Adil Erdoğan (Kara Pilot Yüzbaşı)

- Murat Yıldız (İkmal Üsteğmen)

- Tahsin Barutçu (Kara Pilot Üsteğmen)

- Okan Melikoğlu (İkmal Üsteğmen)

- Salih Helvacı (Sağlık Kıdemli Başçavuş)

- Mehmet Akbaş (U/H. Teknisyen Kıdemli Üstçavuş)

- Önay Vurucu (Piyade Uzman Çavuş)

-Ankara Garnizonu’nda tören düzenlenecek-
Şehitlerin naaşını taşıyan uçak, bugün akşam saatlerinde Ankara’ya ulaşacak. Şehitler, otopsi işlemlerinin ardından Ankara Garnizon Komutanlığı’nda
yapılacak törenin ardından son yolculuklarına uğurlanacak. 5 şehit Ankara Cebeci Askeri Şehitliği’nde, 7 şehit ise memleketlerinde defnedilecek.

-Ordu’da iki şehit-
Şehit subaylardan Binbaşı Mithat Çolak, Yüzbaşı İlker Aydın, Yüzbaşı Adil Erdoğan, Üsteğmen Tahsin Barutçu ve Başçavuş Salih Helvacı’nın naaşı Ankara Cebeci Askeri Şehitliği’nde toprağa verilecek.

Binbaşı Serkan Doğan Tekirdağ Muratlı’daki aile mezarlığına, Binbaşı İsmail Cem Yakınlar Konya Akşehir Garnizon Şehitliğine, Binbaşı Şükrü Bağdatlı
memleketi Fatsa’nın Bolaman beldesindeki aile mezarlığına, Üsteğmen Okan Melikoğlu Ordu Boztepe’deki aile mezarlığına, Astsubay Üstçavuş Mehmet Akbaş Isparta Garnizon Şehitliğine, Uzman Çavuş Önay Vurucu Erzurum Karskapı Şehitliğine, Üsteğmen Murat Yıldız İzmir Kadifekale Şehitliğinde defnedilecek.

BAŞBAKAN TELEFONLA ARADI
-Başbakan Erdoğan, Afganistan’daki helikopter kazasında şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının ailelerini arayarak başsağlığı diledi. Erdoğan, ayrıca, eğitim uçuşu sırasında düşen uçakta şehit olan ve önceki gün toprağa verilen Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Türk Yıldızları Akrobasi Timi’nda görevli pilot yüzbaşı Ümit Özer’in eşi Setenay Özer’i de arayarak başsağlığı diledi.

- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ile kuvvet komutanları, Şehit Yüzbaşı İlker Aydın ile Şehit Başçavuş Salih Helvacı’nın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.
- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Afganistan’da şehit olan Yüzbaşı İlker Aydın ile Kıdemli Başçavuş Salih Helvacı’nın ailelerini ziyaret ederek başsağlığı diledi.
- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas ziyareti programını yarıda keserek bugün öğle satlerinde Ankara’ya gitti.

- Şehit Yüzbaşı İlker Aydın’ın babası Nebi Aydın, oğlunun 6 ay 10 gündür Afganistan’da olduğunu söyledi. Oğlunun görev süresinin uzatıldığını ifade eden baba Aydın, "Aslında ayın 11’inde Ankara’da olacaktı" diye konuştu.

11 AYLIK OĞLUNU GÖREMEDİ
Şehit Binbaşı İsmail Cem Yakınlar’ın 11 aylık oğlu Ali Emir’in babasını görmediği ortaya çıktı. Eşinin memleketi Konya’nın Akşehir İlçesi’ne gelen öğretmen Ümmü Yakınlar, eşinin şehit olduğu haberini aldığı günü anlattı. Ders için okuldayken, kayınvalidesi Cevriye Yakınlar’ın telefonla arayarak Afganistan’da bir helikopterin düştüğü haberini verdiğini söyleyen Ümmü Yakınlar, ardından koşarak eve geldiğini ve televizyondan haberleri izlemeye başladığını aktardı. Yakınlar, dün saat 15.00 sıralarında Erzurum Garnizon Komutanlığı’na bağlı subayların evine gelip acı haberi verdiğini söyledi.

SUBAYLAR DENETLEMEYE GİTTİ
Ümmü Yakınlar, helikopterin düştüğü haberini aldıktan sonra eşinin ölmüş olabileceğini tahmin ettiğini orada birlikten çıkma yasağı olduğunu ancak 4 gün kadar önce Türkiye’den, Afganistan’daki Türk birliklerin kaldığı bölümleri denetlemek için subayların gittiğini anlattı. Yakınlar, denetlemeler için eşinin arkadaşlarıyla hazırlık çalışması yaptığını da belirtti.

KAZADAN 1 GÜN ÖNCE GÖRÜŞTÜ
Helikopter kazasından 1 gün önce eşi İsmail Cem Yakınlar ile telefonla görüştüğünü anlatan Ümmü Yakınlar, şunları söyledi:
"Eşimle bir gün önce Türkiye saati ile 17.00 sıralarında görüştüm. ’Normalde çıkmamamız gerekiyor. Ama çok uzak birliklere benim bile bilmediğim birliklere gidiyoruz. Zırhlı araçlarla gittik. Yarın da çıkacağız’ dedi. Ben de çıkmasanız olmaz mı ? dedim. O da, ’Görmek istiyorlar’ dedi. Ben şu an da güvenlik açısından çıkılmaması gerekirken, çıktıkları için çok isyan ediyorum. Neden çıkıldı ? Zaten onlar oraya eğitim amaçlı gitti.

11 AYLIK ALİ EMİR BABASINI GÖRMEDİ
Ümmü yakınlar, bir sabotaj veya saldırı ihtimalinin olup olamayacağı yönündeki soru üzerine, "Pilotların gözüne dengeyi kaybetmeleri için aşağıdan lazer ışığı tutuyorlarmış. Helikopter o kadar aşağıdan gidemez. Türkiye’de 10 katlı binalar var. Neden helikopterler çakılmıyor. Öyle değil mi ? Benim 11 aylık bebeğim var. Daha babasını görmedi. Bunun vicdanını nasıl kaldıracak bunlar. Acımız büyük demekle olmuyor. Bak 10 yaşında kızım var. Ben Erzurum’da o karın altında öğretmenlik yapacağım diye savaş veriyorum. Eşim yok benim yanımda. Şu anda, hiç yok artık. Kim benim yanımda olacak. Nerdeler ? Hiç kimse yok" dedi.

KIZININ DOĞUM GÜNÜNDE TOPRAĞA VERİLECEK
Kazada şehit olan Uzman Çavuş Önay Vurucu’nun cenazesi ise, 1 yaşına girecek olan kızı Azra’nın doğum gününde toprağa verilecek.
Merkez Yakutiye ilçesine bağlı Şükrüpaşa Mahallesinde yaşayan şehit uzman çavuş Önay Vurucu’nun ailesine Vali Sebahattin Öztürk, 4’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu ziyarette bulundu. 35 yaşında, evli ve 6 yaşındaki Emirhan, 1 yaşındaki Azra adlı iki çocuk babası şehit Uzman Çavuş Önay Vurucu’nun ailesine başsağlığı dileyen Vali Sebahattin Öztürk "Söyleyecek başka birşey yok" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.
Şehit Önay Vurucu’nun cenazesinin 19 Mart günü toprağa verileceğini belirten kayınbiraderi Murat Bingöl, "Yeğenim Azra 19 Mart’ta 1 yaşına girecek. O gün Önay’ın cenazesi toprağa verilecek. Bu çok acı bir tesadüf oldu" dedi.
Öte yandan şehit ailesinin bulunduğu apartmana itfaiye bayrak asarken askeri ambulans ve sağlık görevlileri sürekli nöbet tutuyor.

ŞEHİT ÜSTEĞMEN AİLESİYLE HELALLEŞMİŞ
Şehit düşen askerlerden 28 yaşındaki Üsteğmen Murat Yıldız, İzmir’deki ailesini yasa boğdu. Şehit ateşinin düştüğü evden ağıtlar yükselirken, Üsteğmen Yıldız’ın kaptanlık mesleği yerine subay olmayı tercih ettiği, kazadan bir gün önce de babasını arayıp helalleştiği öğrenildi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de geçici görevde bulunan 12 Türk askerini taşıyan Sikorsky tipi helikopter, acil iniş yaparken iki katlı eve çarpmıştı. Boş araziye inilmeye çalışılırken meydana gelen kazada, 9’u subay, 2’si astsubay, 1’i uzman çavuş 12 asker şehit düşmüştü. Şehit ateşinin düştüğü Türkiye’nin çeşitli kentlerine İzmir de eklendi. Şehitlerden Üsteğmen Murat Yıldız’ın, ailesinin yaşadığı Gaziemir İlçesi’ndeki baba ocağından ağıtlar yükseldi. Şehit haberinin ardından aralarında Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muharrem Balta, Ak Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait’in de bulunduğu çok sayıda kişi, Yıldız ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

"BEN OLAMADIM, ONA NASİP OLDU"
Taziyeleri kabul eden, oğlunun şehit düşmesiyle gözyaşlarına boğulan emekli hava astsubay Turgut Yıldız, "Vatan sağolsun. Murat’ım vatanı için oraya gitti, şehit oldu. Ben 25 yıl orduya görev yaptım, şehit olmadım. Ama ona nasip oldu. Allah’ımdan sabır istiyorum. 20 gün önce izne geldi. En son kazadan bir gün önce telefonda görüştüm. Hem buraya geldiğinde hem de telefonda sanki şehit olacağı içine doğmuştu. Bizden helallik istedi. İçim yanıyor. Herşey Allah’tan. Boynumuz kıldan ince. O bizim doğuştan kınalı kuzumuzdu. Başında kına vardı. Ne mutlu bana ki, şehit babasıyım. Beni şehit babası yaptı" dedi.

"GELİNİMİ BANA EMANET ETTİ"
İki çocuğundan büyük olanı şehit veren anne Özgül Yıldız ise gelini Ayşegül Yıldız’a sarılıp ağıtlar yaktı. Özgül Yıldız, "Benim çocuğum Allah’tan çok korkardı. Annem ben sensiz ne yapacam. 20 gün önce geldiğinde ’Eşim sana emanet’ dedi" diyerek gözyaşı döktü.

Şehit Üsteğmen Murat Yıldız’la dört yıldır evli olan Ayşegül Yıldız da, gözyaşlarına uzun süre hakim olamadı. Taziyeye gelenlerden Şehit Üsteğmen Yıldız’ın takım komutanı olan Binbaşı Mustafa Sıtkı Tatar da duygularını gizleyemedi. Binbaşı Tatar, "Eski bölük komutanıyım. Vatanı ve milleti için hiçbir karşılık beklemeden şehit oldu. Murat her askerin dua edeceği yere gitti. Vatan sağolsun. Türkiye, geleceği pırıl pırıl olan değerli bir subayını kaybetti. Şehitlik, ailesi için üzüntü değil tesellidir" dedi.

KAPTAN OLMAYI İSTEMEMİŞ
Bir erkek kardeşi olan şehit Üsteğmen Murat Yıldız’ın, üç ay önce geçici görevle Afganistan’a gittiği, mayıs ayında dönmeyi planladığı öğrenildi. Çocuğu bulunmayan Üsteğmen Yıldız’ın, Kara Harp Okulu’nu kazandığı sene İstanbul’daki bir üniversitenin Kaptanlık Bölümü’nü kazandığı ancak baba mesleği askerliğe devam etmeye karar verdiği öğrenildi. 30 Nisan’da yeni yaşını kutlayacak olan şehit Üsteğmen Yıldız’ın, pazartesi günü Gaziemir Güven Camisi’ndeki askeri törenle son yolculuğuna uğurlanacağı bildirildi.

TAZİYE MESAJLARI...
- BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kabil yakınlarında meydana gelen ve 12 Türk askerin şehit olduğu helikopter kazası dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı. BM Sözcülüğü tarafından yayımlanan mesajında Genel Sekreter Ban, kazada Türk askerlerinin ve Afgan sivillerin hayatlarını kaybetmelerinden dolayı son derece üzgün olduğunu ifade ederek, kurbanların aileleri ve yakınları ile Türkiye ve Afganistan hükümetlerine başsağlığı diledi.

- Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul, helikopter kazasında 12 Türk askerinin şehit olması nedeniyle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu arayarak taziye dileklerini iletti.

- ABD yönetimi, Kabil’de ISAF gücü altında görevde olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 12 Türk askeri ve hayatlarını kaybeden siviller için başsağlığı diledi.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
5,015
12,280
113
ALMANYA
Şehitlere son veda

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki helikopter kazasında şehit olan 12 asker için Mamak'taki 4'üncü Kolordu Komutanlığı'nda tören düzenlendi
fft2mm962684.jpg

Törene devletin zirvesi ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları da katıldı.​

5 şehidin cenazesi, Kocatepe Camisi'ndeki töreninin ardından Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verilecek. 7 şehidin cenazesi ise Mamak'taki törenin ardından Etimesgut Askeri Havaalanı'ndan memleketlerine gönderilecek.​

DEVLETİN ZİRVESİ KATILDI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, TBMM Başkanı Cemil Çiçek de törene katıldı.​

Şehit çocukları babalarına koştu
12 şehit için saygı duruşu sırasında bir şehit yakını fenalaşarak yere yığıldı.
Şehitlerin naaşları taşınmadan önce şehit yakınları askerlerin elindeki fotoğrafları öptüler, şehit tabutlarına kapanarak ağladılar.​

fft31_mf962675.Jpeg