Neler yeni

Rumlarda Rusya korkusu başladı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,358
Beğeniler
1,198
Konum
ALMANYA
#1
Rumların Rusya müdahalesi endişesi

Geçen hafta Kıbrıs Rum tarafında yaşanan bir olay, Kıbrıs Rum Yönetiminin müdahalesi ve telkinleri ile Kıbrıs Rum basınına kasten yansıtılmadı. Olay ufak tefek boyutlarda, iç sayfalarda önemsiz haberler arasında geçiştirildi, örtüldü.
Yaşanan olay, Rusya Federasyonunun Lefkoşa Büyükelçisi Stanislaw Osadchiy in geçen hafta Lefkoşa nın Rum kesiminde, Rum şahinler tarafından organize edilen “Müzakerelerin bir anlaşma ile sonuçlanmaması seminerine katılmasıydı. Söz konusu semineri Rum şahinleri olarak anılan aralarında EDEK, DIKO, Vatandaşlar İttifakı, Ekologlar ve Dayanışma Hareketi nin yer aldığı Rum sağcı partiler organize etmişti.

TÜRKİYE RUSYA YAKINLAŞMASI RUMLARI KORKUTTU
Rusya Federasyonunun Lefkoşa Büyükelçisi Stanislaw Osadchiy in bu seminere katılması, adada çözümü istemeyen Rum siyasi partileri ve seminer organizatörlerini memnun ederken, Kıbrıs Rum Yönetimini pek memnun etmedi, hatta endişelendirdi. Endişeleri de Rusya nın çözüm müzakerelerine bundan sonra fiilen katılmak istemesi. Kıbrıs Rum Yönetimi yıllardır Rusya yı bir şekilde müzakerelerin içine çekmeye çalışıyordu ama belli ki günümüzde Türkiye-Rusya yakınlaşması, Rum Yönetimini fena halde korkutmuş. Bu nedenle de Rusya nın müzakerelerde direkt veya endirekt taraf olmasının kendilerine zarar vereceğini inancındalar ve kesinlikle de istemiyorlar.

Özellikle AB üyesi ve diğer diplomatların katılmaktan kaçındığı bu seminere Rusya Federasyonunun Lefkoşa Büyükelçisi Stanislaw Osadchiy in katılması Anastasiadisi fena halde sinirlendirmiş. Söz konusu Çözüm karşıtı bu semineri, Annan Planı Referandumunda “Evet e karşı bir cephe kuran aynı kişilerin oluşturduğu beş siyasi partinin organize ettiğini çok iyi bilen Anastasiadis, elinden daha fazlası gelemediği için de, Rus Büyükelçinin seminerin içeriğini yanlış anladım demesini iyi niyetle karşılamak zorunda kalmış. Zaten Rus Büyükelçiyi Personna non grata yani İstenmeyen kişi ilan etmeye de asla cesaret edemezdi Anastasiadis, Rusya nın her zaman ve her koşulda BM Güvenlik Konseyinde desteğine gerek duyduğu için.

RUSYA'NIN AB İÇİNDEKİ TRUVA ATI
Kıbrıslı Rumlar Hristiyan olmalarını Avrupa Birliği üyesi devletleri yanlarına almak için tepe tepe kullanırken, Ortodoks olmalarını da Rusya yı yanlarına almak için kullanıyorlar. Zaten bir dönem yoğun bir şekilde Kıbrıs Rum Yönetimi için “Rusya nın AB içindeki Truva Atı tabiri kullanılıyordu. Halen de devam ediyor bu tanımlama. Özellikle de AB nin Rusya ya karşı yaptırımları olduğu vakit, daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor Kıbrıs Rum Yönetiminin Rusya nın AB içindeki eli ayağı ve kuklası olduğu.

Günümüzde Rusya nın Avrupa Birliği içinde “Birlik karşıtı güçleri desteklemesi, Kıbrıs Rum tarafında olduğu gibi, AB yi de bayağı endişelendiriyor. Özellikle şimdi Kıbrıs Rum tarafındaki endişe, Rusya nın adada bir çözümü şimdilik istemediği algısından kaynaklanmakta.
Rum tarafındaki tarafsız ve göbeğinden bir yerlere bağlı olmayan, AB den para almayan ve Rum hükümetinden bir beklentisi olmayan gazeteci ve köşe yazarları, Anastasiadis in endişelerini destekler yönde yazılar yazmakta, özellikle de Rus Büyükelçi Osadchiy “Çözüm karşıtı güçlerin sevgilisi olarak tanımlamaktalar.
İddiaları iki tane.

Birincisi, Türkiye-Rusya yakınlaşmasının dünyadaki politik dengeleri Rusya lehine bozduğu ve Rusya nın bundan büyük mutluluk duyduğu. Bu nedenle de Kıbrıs konusunu, ön sıralardan arka sıralara attığı.
İkincisi de, Kıbrıs ta varılacak bir anlaşmanın, Yunanistan ile Türkiye nin arasını düzelteceği ve Doğu Akdeniz den çıkarılacak doğalgazın Türkiye üzerinden AB ye gönderileceği nedeni ile Gazprom un zarara uğrayacağı, Rusya nın da elindeki güçlü doğalgaz kozunu kaybedeceği.

Rusya nın söz konusu “Kıbrıs ta çözümsüzlük siyasetine en iyi ve belirgin örneği de, 24 Nisan 2004 tarihinde oylanan Annan Planı Referandumunda, Rusya destekli AKEL in başından beri sürdürdüğü “Evet propagandasını oylamadan bir gece evvel, 22 Nisan 2004 Cuma gecesi “Hayır dönüştürmesi
 
Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...