Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

next machina 3d süper combo 8 li disecq sorunu

nextcabral

0
Üye
9 Eki 2015
61
0
6
izmir bayraklı
baktım her kafadan bir ses çıkıyor, apartmanda gürültü patırtı eksik olmuyor,kardeş kavgasına son vermek için(rahmetli kemal sunal kapıcılar kralı filminden alıntı) bende machina ailesine katıldım.

cihazı aralıksız 4 saattir mıncıklıyorum.
herşey mükemmel.yapanın,üretenin,düşünenin emeğine sağlık.
asıl soru:
bende baff 8 li disecq var, disecq 1.1 ayarlarını kendi çanaklarıma göre yaptım. kanalları aradım. sıraladım. tüm uydulardan yaklaşık 40 kanalı favori listesine kayıt yaptım. sadece 1 favori listesi oluşturdum. buraya kadar herşey normal.

asıl sorun:
favori kanallarındaki kanallar da bazen sinyal yok gösteriyor.
örneğin, favori kanal sıralamasında 1 numarada azerspace uydusu tnt kanalı var, açıyorum, sonra kanal 2 ye geliyorum, hotbirdde tnt komedi var,göstermiyor. sinyal yok diyor. seviye gidip geliyor, kalite sıfır. normal hotbird listesine giriyorum, gösteriyor, tüm kanallar diyorum,favoriye geliyorum, tık sinyal yok. sonra 1 re geliyorum azerspace tnt ye tık sinyal yok, bazen geliyor bazen yayın gelmiyor.
kalite 98-100
kafayı iyice oynattım.

bu sorun benden mi? cihazda mı?
yanıt yazan arkadaşlara teşekkürler.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Merhabalar size hemen yardımcı olmaya çalışalım rica etsem bana KURULUM menüsündeki UYDU SEÇİMLERİ nin bir resmini çekip BURAYA koyabilirmisiniz. Ayrıca anten giriş yeri LNB-İN yazan yeremi takılı vaziyette.?

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Evet koymuş olduğunuz resimleri yakından inceledim dayzek yapılandırmada herhangi bir sorun görünmüyor...Fakat olayı aynen ÇÖZMÜŞ bulunmaktayım: Olay gayet kolay aslında AZERSPACE uydusundaki LNB yapılandırmasında olması gereken değer ÜST BAND için 10750 değil 10600 olması gerekiyor.!!! Zaten resimleri DİKKATLE tekrar inceleyecek olursanız bahsetmiş olduğum yapılandırmayı fark edeceksiniz.O LNB seçimini dediğim gibi seçip hafızaya alın olaya noktayı koyun.İşte herşey bu kadar basit.(Sonucu PAYLAŞINIZ....)

nextcabral

0
Üye
9 Eki 2015
61
0
6
izmir bayraklı
hocam dediğiniz değişiklik yapıldı,sorun aynı. cihaz kafasına göre bazen sinyal yok diyor, bazen yayın geliyor. sinyal kaliteleri tüm uydularda %70-99 arası.
moralim çok bozuldu,üzerimden silindir geçmiş gibiyim,tüm hevesim kursağımda kaldı.

nextcabral

0
Üye
9 Eki 2015
61
0
6
izmir bayraklı
eğer baff 8 li disecq bozuk ise, nextstar 18000 hd cx de çalışmazdı. şimdi yapabilirsem, 8 li disecq söküp, eski next 4 lü disecq ile deneyeceğim. yanıt yazan tüm üstadlara teşekkürler.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
O zaman sıkıntı belkide DAYZEKSWİÇTE olabilir...Bunu anlamanın yoluda gündüz portları değiştirerek cihazdada aynı değişiklikleri uygulayarak denemektir.! Benim imzamdada görüleceği üzere 8 li kullanıyorum her hangi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.Ayrıca yine bu cihazı kullanıp çeşitli markalarda 8 li dayzek kullanan arkadaşlarımızda var onlardada bu tür bir sorun bildirimi pek yapılmadı...Artık yapacak bir şey yok yarın ola hayır ola değiştirdiriğiniz portları denediğinizde her şey ortaya çıkacaktır.

nextcabral

0
Üye
9 Eki 2015
61
0
6
izmir bayraklı
Hocam yarını bekleyemedim, balkondaki baff 8 li disecq söktüm, emektar next 4 lü disecq taktım, türksat ve astra yı iptal ettim. Azersat, amos, sirüs ve hotbird çok güzel çalıştı. şimdi sorun machine demi? baff 8 li disecq demi? baff 6 aydır nextstar 18000 hd cx modelinde 5 çanak 6 lnb ile çalıştı.
ben şimdi ne yapıyım,cihazı geri mi veriyim?
yardımcı olanlara teşekkürler,öğlenden beri uğraşıyorum,kafam sağlıklı düşünemiyor şuan.

KARTİNKA

0
Üye
5 Şub 2015
84
180
33
İSTANBUL
Arkadaşım öncelikle hayırlı geceler dilerim. Yazdıklarını okuyunca sana elimden geldiğince yardımcı olmak istedim,yardımım dokunursa sevinirim. Bende machina combo süper kullanıcısıyım ve cihazımdan oldukça memnunum, cihazı yeni aldığım zamanlar machinanın acemiliğini bende çok yaşadım. Sorunu'na gelince sana şunu öneririm. 1. Her çanak anten kablosunu 8 li daiseq girişine takariken not alman ben bu şekilde yaptım. 1giriş türksat, 2 giriş hotbrid, 3 giriş 19 astra 4 giriş 0,8 thor, 5 giriş 39 hellas sat. Bu şekilde daiseq bağlantılarını yapıp not aldım. Daha sonraki işlem cihaz menüsünden kurulum işleminde. Kumandanın menü tuşuna bas KURULUM'DAN uydu seçimlerini seç ve OK'le en üstte uydu seçeneklerinden türksatı seç kumandanın aşağı tuşu ile diseq satırını seçip OK'le açılan satırdan kumandanın aşağı tuşu ile diseq 1.1 satırını seç yan tuşu ile 1'seç ve OK'le. Kumandanın KIRMIZI KARE tuşu ile kaydet. Daha sonra yine 1 satıra gelip uydu şeçimini hotbrid seç ok'le aşağı tuşu ile diseq satırına gel ok'le daiseq 1.1 satırından 2 seç ok'le KIRMIZI KARE tuş ile kaydet. Bu şekilde 3,4,5 uydu yapılandırma işleminden sonra her uyduyu tekrar tarama yapabilisin. Tarama şekli OTOMATİK. Tarama sahası SEÇİLİ UYDUYU. Network tarama AÇIK kolay gelsin.

nextcabral

0
Üye
9 Eki 2015
61
0
6
izmir bayraklı
sayın kartinka,yanıtınız için teşekkürler.
2004 den beri uydu işleri ile uğraşıyorum,ticari iş yapmıyorum.
dün machinayı ilk aldığımda ilk yaptığım şey, sizin yazmış olduklarınızdı.
ben baff 8 li disecq ile 6 uyduyu da buldum,kanallarını izledim.
içlerinden seçtiğim 40 tanesini favori oluşturunca, sinyal yok sorunu ile karşılaştım.
favoriyi iptal ettim, tüm kanallar dedim, bazı uydularda sinyal yok yazdı.
disecq ayarlarına baktım,hepsi doğru.
bende baff 8li disecq iptal ettim, next 4 lü disecq taktım, sorun kalmadı.
şimdide 2 uyduyu kullanamıyorum.
türksat ve astra19 bağlı değil.
neden 8 li disecq de önce buldu sonra sinyal yok dedi.
sorun machinada mı? disecq de sorun olsa, 6 aydır nextstar 18000 hd cx modelinde çalışmazdı diye düşünüyorum.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Sayın arkadaşım ben bu cihazın ÇİFTTUNERLİ olanını kullanıyorum dolayısı ile şöyle farklı bir durum olabilir.Rica etsem kumandada bulunan YEŞİL tuşun hemen altındaki t1-t2 yazan tuşa basarak cihazın tepki verip vermediğine bakarmısnız.? Ben bu tuşa bastığımda TUNER SEÇİMİ adı altında bir pencere çıkıyor.Ben TÜM GİRİŞLER yazan menüyü seçip kullanmaktayım.Elimde bu cihazdan yok donanım farklı olduğundan deneme imkanımda yok.! Zaten eğer böyle bir şey çıkmıyorsa yazdıklarım altında çıkmıyorsa bu durumda belkide cihaz DAYZEK seçiyor olabilir...

nextcabral

0
Üye
9 Eki 2015
61
0
6
izmir bayraklı
haydar hocam, cihaz next 4 lü disecq ile çalışmakta.
buyurduğunuz gibi t1-t2 tuşuna bastım,aktif.
tuner girişi tüm girişler modunda.
tuner 1 yapınca hiç bir şey olmuyor.
tuner 2 yi seçinde kanal listesinde kanal isimlerini göstermiyor,bilgi yok diyor.
tekrar tüm girişler yapınca kanal listesi normal oldu.
fabrika çıkışı tüm girişlerdeymiş.
muhtemelen baff 8li disecq bu modelde çalışmadı. İzmir de gidebilirsem merkeze gidip, başka bir marka 8li disecq bakacağım.
sonucu burada paylaşırım.
yanıt yazan ve okuma nezaketi gösteren arkadaşlara ve yöneticilere teşekkürler,saygılar.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
haydar hocam, cihaz next 4 lü disecq ile çalışmakta.
buyurduğunuz gibi t1-t2 tuşuna bastım,aktif.
tuner girişi tüm girişler modunda.
tuner 1 yapınca hiç bir şey olmuyor.
tuner 2 yi seçinde kanal listesinde kanal isimlerini göstermiyor,bilgi yok diyor.
tekrar tüm girişler yapınca kanal listesi normal oldu.
fabrika çıkışı tüm girişlerdeymiş.
muhtemelen baff 8li disecq bu modelde çalışmadı. İzmir de gidebilirsem merkeze gidip, başka bir marka 8li disecq bakacağım.
sonucu burada paylaşırım.
yanıt yazan ve okuma nezaketi gösteren arkadaşlara ve yöneticilere teşekkürler,saygılar.

Kendi şahsım adına rica ederim ben teşekkür ederim bizler her zaman BURADAYIZ ne zaman bir bilgiye ihtiyaç hasıl olursa yazın hemen cevaplamaya çalışalım.Size önerebileceğim 8 li dayzek markaları en azından denenmiş ve sorunsuz çalışan iki tane yazayım artık hangisini bulursanız. 1. İNPAX 2. ATLANTA

KARTİNKA

0
Üye
5 Şub 2015
84
180
33
İSTANBUL
sayın kartinka,yanıtınız için teşekkürler.
2004 den beri uydu işleri ile uğraşıyorum,ticari iş yapmıyorum.
dün machinayı ilk aldığımda ilk yaptığım şey, sizin yazmış olduklarınızdı.
ben baff 8 li disecq ile 6 uyduyu da buldum,kanallarını izledim.
içlerinden seçtiğim 40 tanesini favori oluşturunca, sinyal yok sorunu ile karşılaştım.
favoriyi iptal ettim, tüm kanallar dedim, bazı uydularda sinyal yok yazdı.
disecq ayarlarına baktım,hepsi doğru.
bende baff 8li disecq iptal ettim, next 4 lü disecq taktım, sorun kalmadı.
şimdide 2 uyduyu kullanamıyorum.
türksat ve astra19 bağlı değil.
neden 8 li disecq de önce buldu sonra sinyal yok dedi.
sorun machinada mı? disecq de sorun olsa, 6 aydır nextstar 18000 hd cx modelinde çalışmazdı diye düşünüyorum.

Arkadaşım tekrardan hayırlı geceler. Bence senin sorunun daiseq swiçten kaynaklanıyor. Ben 4 adet çanak anten kullanıyordum ve bu daiseq swiçlerden çok çektim, ilk zamanlar anlayana kadar şöyle ki herhangi bir uydu yayını kesildiğinde ilk zamanlar sorunu antende veyahutta kabloda yada cihazda arar iken sorun hep daiseq swiçte oluyordu çünkü çatıda yağmur ve kardan etkileniyordu, sürekli daiseq değiştirmekten bıktım bende 4 çanaktan tek tek kablolar ile gelip daiseq swiçin yağmur ve kar görmeyeceği balkonun bir köşesine sabitledim. 4 lü daiseq daha öncekilere nazaran uzun süre çalıştı ama orada da arıza yaptı sonuçta elektr. bir devre. Balkonda iken ilk arızada mesela 39 hellasatta sinyal kesildi, 3 nolu girişte idi türksat 1 nolu girişte idi, hemen yerlerini değiştirdim, tabiki cihaz üzerindeki ayarlarıda aynı şekilde değiştirdim bu kez türksatta sinyal gitti hellasatta geldi. Böyle sorunlar yaşadım, ha birde şöyle birşey oldu hellasatta bir yayın seyredip diğer herhangi bir uyduya döndüğümde sinyal yok uyarısı alıyordum, 3 nolu giriş tamamen arızalana dek. Örneğin hellasatta bir kanal seyrettim döndüm türksatta kanal D veya show yada star si nyal yok trtbelgesel e geliyorum sinyal geliyor dönüp bakıyorum bu kez D show star normal. Aynı işlemi tekrar ediyorum gene aynı. Fakat hellasattan dönüp ilk trtbelgeseli seçtiğimde böyle bir sorun olmuyor. Zaten bir süre sonra 3 nolu giriş gitti. Şimdi bende gittim ilavetten bir çanak anten ve 8 daiseq aldım bahsettiğim sorun hellasat ile diğer uydu geçişlerinde bir sorun yok. Sana tavsiyem cihaz iyi. İnşallah sorun daiseq tedir.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Sayın arkadaşlar size bir UYDUCU olarak bir UYARIDA bulunmak istiyorum...Dayzek swiçlerin bozulmasına iki şey neden olmaktadır.!!!
1.Portlardan birine su girmesi sonucu dayzeğe giren su kit üzerinde kısa devreye neden olarak BOZULMASINA neden olmaktadır.
2.Hiç bir zaman RECİEWER açıkken KESİNLİKLE ama KESİNLİKLE portlarda F KONNEKTÖR leri çıkarıp takmayın.Böyle yapılması durumunda ani voltaj oynamaları durumunda kit üzerinde bulunan devrelerde bizim fark edemeyeceğimiz patlamalara neden olurlar ve böylece ARIZALARA yol açarlar.

nextcabral

0
Üye
9 Eki 2015
61
0
6
izmir bayraklı
farklı konu açmamak için buraya soruyum dedim,
astra 4a yani sirüs deki viasat ukraina 12169 v 27500 ve 12207 v 30000 nasıl seyredebilirim,
sirüsdeki powervu şifreli olan 12322 v 27500 frekansı açık.
yanıt yazanlara teşekkürler.