Neler yeni

Hareketli antenlerin kuruluşu ve ayarlanışı

ADRESS34

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
24 Mar 2012
Mesajlar
257
Beğeniler
8
Yaş
56
#1
Hareketli Antenler

1. Feed sisteminin, komple LNB grubu, merkezlenmiş ve doğru odak uzaklığında olduğunu kontrol ediniz. Uydu tarama işlemine başlamedan önce feed'in veriminin iyi durumda olması önemlidir.

2. Çanağın arkasından baktığınızda kol, aktüatör-motor, bağlantısı çanağın sağında kalıyorsa kol içeri doğru çekerken çanak sağa, batıya doğru dışa doğru iterken ise sola, doğu yönünde hareket etmelidir. Anten bu hareketi sırasında gökyüzündeki sabit uyduların bulunduğu kuşağı (aşağıdaki şekle bakınız) bir yay çizerek tarar. Yani hareket sahasının en ortasında en yukarı bakar konumdadır. Bu konumda iken çanak tam güneye 180 dereceye, kuzey 0 dereceye, bakacak şekilde kuzey güney ayarını, anten mount'unun kendi etrafında dönmesine izin veren vidaları sıkarak yapınız. Kolun çekmesiyle antenin etrafında döndüğü milin yerle yaptığı açıya SAPMA açısı denir ve bu açı antenin yerle yaptığı açı, elevasyon - kalkış açısı'na göre 5.5 derece (Sinop 5.85, İstanbul 5.74, Antakya 5.16) eksiktir. Deklinasyon, eğim açısı denilen bu açı gökyüzünde taranan yayın bombeliğini değiştirir. SAPMA açısı tepede ayar yapılan, ASTRA, Arapsat2A uydunun elevasyon açısının 5.5 derece kadar eksiği olacak şekilde ayarlandığında kolun hareketiyle çanak tüm uydu kuşağını doğruya yakın şekilde tarayabilmelidir. Bu şekilde yapılan kaba ayardan sonra esas ayara geçilir. En kolayı tarama kuşağının ortasında ve tepesindeki, ASTRA gibi bir uyduda kutup ekseni ve deklinasyon ofset açılarını önce ayarlayıp, kuzey güney yönünü ise kenar uçlardaki, PAS4, Intelsat 601 gibi bir uyduda ayarlamaktır. Buradaki basit kural elevasyon ayarlarının yüksekteki, 26.0° Doğu Arabsat 2A veya 19.2° Doğu Astra gibi, kuzey güney ayarının ise ufka yakın alçaklıktaki, 100.5° Doğu Asiasat2 veya 37.5Batı Orion 1 gibi bir uyduda yapılmasıdır. İllere göre uyduların kalkış, yerel ve polarizasyon açılarının bulunduğu tablolar için tıklayınız.

3. Tüm elektrik bağlantılarını kontrol edip cihaza ceryan veriniz.

4. Kuşağın ortasında tepede, ASTRA veya Eut IIf3 zayıf da olsa bir sinyal yakalamaya çalışılmalıdır. Bunun için yukarıda sözü edilen türde bir sinyal ölçüm cihazı gerekebilir.

5. Sinyali aldıktan sonra bir yayın frekansına ayarlanarak sinyal şiddeti en çok olacak şekilde hafifçe doğu veya batıya kımıldatılmalıdır. Daha sonra alınan sinyali arttıracak şekilde kutup ekseni açısı yeniden ayarlanır.6. Feed sisteminizi sinyal şiddetini arttıracak şekilde tekrar ayarlayınız. Bu feed sisteminizin son ayarıdır. Bu ayara bir daha dokunmayınız.

7. Kuşağın bir ucundaki, PAS4 veya Orion 1 gibi bir başka uyduya geçerek ikinci bir kanala ayarlanmayı deneyiniz. Burada ve 4 deki sinyal yakalama sırasında tarama, scan özellikli bir uydu alıcı veya enstruman oldukça yararlı olur. Aksi halde cihazı frekans ve polaritesini bildiğiniz ve o sırada yayını olan bir kanala ayarlamak gerekir. Eğer hedeflediğiniz uydu yayınını alamazsanız yukarıda 4 de bulduğunuz uyduya daha yakın bir başka uydu seçerek aynı işlemi yapmalısınız. Eğer merkezdeki uydunun yakınındakiler dışında bir uydu yakalıyamıyorsanız kuzey güney ayarınız önemli ölçüde hatalı demektir. (Bkz. Şekil 3)

8. Bulduğunuz ikinci uydudaki bir kanalı frekans, polarite, doğu batı ayarlarıyla olabilen en iyi şekilde ayarlayınız.

9. Alınan sinyalin artması için antenin yukarı mı kalkması aşağı mı inmesi gerektiğini belirleyiniz. Herikisi de değilse anteni bulunduğunuzun aksi, doğu-batı istikamette en uçtaki bir uyduya çeviriniz. Tüm uydular tam yerinde görünüyorsa, nadiren olur, madde 12 ye atlayınız. Eğer ayar gerekiyorsa aşağıdaki şekle bakarak anteni hangi yönde çevirmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

10. Kuzey güney ekseni ayarını doğru yönde hafifçe değiştiriniz.

11. İlk bulduğunuz uyduya geri dönerek kuşağın tam yerine oturtabilmek üzere yukarıdaki işlemleri tekrarlayınız. En iyi sonucu alabilmek için bu işlemin ortada en tepedeki uydu dışında en batı ve en doğudaki uydular için de tekrarlanması gerekir.ümkünse ortada, batı ve doğu uçlarındaki üç uyduda aynı polarite formatında çalışır durumda yayını olan kanallar seçiniz. Skew, polarite kayması ve video ince ayarlarıyla son defa oynayarak bir uydudan en yüksek sinyal seviyesi alacak ayarlamayı yapınız. İşlem sonuna kadar bu ayarlar sabir kalmalıdır. 4 den 9 a kadar olan adımları her üç uyduda da en yüksek değeri okuyacak şekilde tekrarlayınız. Bu noktada deklinasyon ofset açısını da hafifçe düzeltmeniz gerekebilir. Her üç uyduda da en yüksek okuma değerini istikrarlı bir şekilde elde edinceye kadar muhtemelen birkaç defa gidip gelmeniz gerekecektir.

12. Son olarak en zayıf sinyal alınabilen uydular ve kanallar denenir. Ayarlar iyileştirilerek eğer tüm kuşak üzerindeki uydulardan en -yüksek sinyal seviyeleri alınabiliyorsa anten ayarı bitmiştir.13. Tüm vidalar sıkılırken sinyal seviyelerinin azami değerinde kaldığı gözlenmelidir.14. Yukarıdaki tüm işlemler sırasında kol, actuator arm, hareketinin mekanik veya elektriksel sınırsız olarak yapıldığı farzedilmiştir. Anten ayarları bitirildiğinde kol da Doğu E ve Batı W heriki yöndeki sınırlarına uygun mekanik sınırlara varacak şekilde ayarlanarak sıkılır. Kol ayrıca içindeki nihayet mikroşalterleri sayesinde elektriksel olarak bu sınırlara varmadan kendi kendini durdurur. Kolun takılışında tutucu bileziğin kaydırma yapmayacak şekilde çok iyi sıkılmış olmasına, çanağa bağlandığı mafsal noktasının boşluk olmayacak ve sıkışma yapmayacak durumda olmasına, motor kısmının üzerinde işaretlendiği gibi (içine su girmesi durumunda kolayca dışarı çıkmasını engellemeyecek tarzda) yukarı doğru durması ve contalarının sıkılı olmasına ve elektriksel bağlantılarının doğru yapılmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir.15. Anten ayarı bitirildikten sonra elektriksel bağlantılara geçilir. Antendeki LNB'den gelen koaksiyel, RG-6 anten kablosunun uçları sağdaki resimde gösterildiği şekilde açılarak F konnektörleri takılmalıdır. Kol, aktüatör'den gelen ve daha kalın olan motor kabloları pozisyonerin M1, M2 uçlarına, sensor uçları ise pozisyoner cihazının kitapçığında belirtildiği şekilde sensor uçlarına bağlanır. Sensor uçları, artık potansiyometrik sensör kullanılmadığına göre sadece 2 tane reed şalter ucu olduğundan her iki şekilde de bağlanabilir, kutubu yoktur. Motor uçlarına gelince, eğer M1, M2 uçları ters bağlanırsa motor W, batı komutu verildiğinde doğuya, E doğu komutu verildiğinde batıya gider. Dönüş yönünün düzeltilmesi için sadece uçların yer değiştirilmesi yeterlidir. Ancak bu durumda belleğe yerleştirilmiş tüm uydu konumlarının da yeniden belirlenmesi gerekecektir. Hasar verebilecek tek hatalı bağlantı şekli sensor uçlarının M1,M2 motor besleme yerine bağlanmasıdır. Bu durumda anten döndürülmek istendiğinde sensor motor beslemesini kısadevre edeceğinden hem aktüatör, kol içindeki reed sensör, hem de pozisyonerin motor besleme devreleri hasar görebilir. Artık pek kullanılmayan polarizör ünitesinin de mekanik tipte ise üç, manyetik, ferrit tipte ise sadece iki ucu bulunur.
Antenden pozisyonere, pozisyonerli uydu alıcısına gelen tüm elektriksel bağlantılar genellikle Anten (RG6-Koaks), Motor(2x0.75mm TTR), Sensor(2x0,5mm), ve eğer varsa Polarizör(2x0.5 veya 3x0.5) olmak üzere sadece üç grupta toplanmıştır. Uydu alıcısının, video(VCR) cihazı, televizyon, Hi-Fi müzik seti gibi diğer cihazlarla olan “klasik” bir bağlantı düzeni yukarıdaki örnek şekilde verildiği gibidir. Ancak, uydu alıcısının ve kullanılan diğer tüm cihazların özelliklerine göre gerekli tüm bağlantılar ve değişik konfigürasyonları cihaz kitapçıklarında daima verilmektedir. Antenden gelen kablo dışındaki tüm kablolar (uçları Scart, Cinch, Philips v.s) hazır kablo olarak kullanılır. Montaj şekli ayrıca açıklanan ve daha yeni olan DiSEqC 1.2 sistemli polar anten düzeninde ise bağlantı çok daha basit olup, antenden uydu alıcısına sadece bir koaksiyel kablo gelir, TV, VCR gibi cihazlara ise çoğu zaman sadece bir standart SCART kablo bağlanır
 

hakan77

New member
Üye
Katılım
14 Ara 2011
Mesajlar
22
Beğeniler
1
#2
80 cm ofset çanaakla dayzek motor kurulumu yalova

--------------------

DAYZEK motor kurulumu nu yutub a video yukledim foruma linki koyamadım
 

kaptan-8

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
1,210
Beğeniler
976
Konum
Adana
#3
Linki bana pm olarak atabilirsen, video için yardımcı olmaya çalışırım üstad...

--------------------

Mesaj Editöründen Resimdeki işaretli yere tıkla......
sonra aşağıdaki gibi pencere gelecek işaretşi yere videonun linkini yapıştır Tamam'de Gönder


 

kaptan-8

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
1,210
Beğeniler
976
Konum
Adana
#4
hakan77 arkadaşımıın paylaştığı video....


[video=youtube;j-mgoDGpnFo]https://www.youtube.com/watch?v=j-mgoDGpnFo[/video]​