Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

[Windows 10] Windows 10 Build Genişletici update Uygulamaları

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Son iddialar, AMD Ryzen işlemcilerin windows 10’da çok daha iyi performans gösterebileceğini ancak işletim sisteminin, Ryzen’in eşzamanlı çoklu iş parçacığını (SMT) düzgün idare edemediğini söylüyor. Peki, Windows 10’un yarattığı iddia edilen bu sorunun kaynağı ne?
AMD Ryzen işlemcilerin Windows 10 performansı

Windows 10’un eşzamanlı çoklu iş parçacığını (SMT) küçük işlere bırakmak yerine, ana çekirdeği kullandığı ve bunun da performansta ciddi bir düşüşe neden olabileceği ifade ediliyor. Öte yandan bazılarının buna katılmadığı da not olarak düşülmekte.
Intel, işlemcilerinde uzun zamandır hiper çoklu iş parçacığı (hyper threading) özelliğini sunuyor. Hatta bunun yıllardır Intel’in AMD karşısında daha yüksek performans göstermedeki etkisinden bahsediliyor. AMD Ryzen ile sunulan SMT, şirketin çoklu iş parçacığı Teknolojisine bir alternatifi olarak karşımıza çıkıyor.

Windows 10 Görev Zamanlayıcı’nın ise, bu sanal çekirdeklerin gerçek çekirdekler gibi yetenekli olmadığını anlamadığı ve bundan dolayı SMT’ler üzerinden fiziksel çekirdeklere öncelik vermediğinden Ryzen işlemcileri yapay olarak geride tuttuğu ileri sürülüyor. BIOS’tan SMT’yi etkisiz hale getirmenin Windows 10’da oyun performansını arttırdığı, ancak ağır çoklu iş parçacığı görevlerinde ise performansın aynı oranda etkilendiği de bilgilerden.
Ek olarak, Zamanlayıcı’nın 20 MB L2+L3 önbelleğe sahip Ryzen işlemcilerin 136 MB önbelleğe sahip olduğunu düşündüğü de ifadeler arasında. Neyse ki AMD’nin bu durumdan haberdar olduğunu da söyleyelim. Bazı kaynaklar ise Zamanlayıcı’nın bu konuda suçlanması için ortada sağlam bir kanıt olmadığını söylüyor.
Şu anda Windows 10 ile yaşandığı ifade edilen bu sorunun çözümünü beklememek içinse Windows 7’nin kullanılabileceği önerilirken, tabii ki anakart üreticisinin uyumlu sürücüleri sunmuş olup olmaması da büyük önem taşıyor.

--------------------

Masaüstü ve laptop bilgisayar serilerinde en çok kullanılan işletim sistemi Windows işletim sistemi. Son olarak Windows 10 güncellemesi alan işletim sistemi bu güncelleme ile beraber belli stratejik değişikliklere gitmiş ve ücretsiz olarak kullanıcılara yeni işletim sistemi dağıtılmıştı. Güncellemeleri son hızı ile devam eden Windows işletim sisteminin son güncellemesinde ise beklenmedik bir sorun ortaya çıktı. Güncelleme virüs programları tarafından engellendi.
Windows 10 için yayınlanan son sürüm güncellemesinde çok sistematik bir değişiklik bulunmuyor. Bu güncelleme ile beraber sistemde mini iyileştirmeler ve buna ek olarak yeni güvenlik güncelleştirmelerinin de yayınlandığı belirtilmişti. Bunun dışında mobil versiyonları güncellenen Cortana sanal asistanının belli başlı özelliklerini de düzenleyen yeni güncellemenin bunun dışında bir ekstra özelliği bulunmuyor. Fakat sıradan bir güncelleme olmasına karşın yayınlanan güncellemenin virüs programları ile sorun yaşaması ise kafaları karıştırdı.
Virüs Programlarından Açıklama Geldi

Kullanıcıların Windows 10 güncellemesi için böyle bir sorun alması kullanıcıların mesajları ile ortaya çıktı. Yeni güncellemenin yüklenmesinden sonra virüs taraması yapan kullanıcıların hata mesajları ve güncellemeye engelleme mesajları almaları ile öne çıkan hata sonrasında birçok kullanıcının güncellemeyi yükleyemediği de ortaya çıkmış oldu.
windows 10 güncelleme sorunu gündem olduBilgisayarlarda herhangi bir soruna neden olup olmadığı konusunda da bir açıklama bulunmayan yeni güncellemenin neden böyle bir sorun ile karşı karşıya kaldığı yönünde Microsoft tarafından da bir açıklama gelmedi. Fakat yaşanan tüm bu sorunlardan sonra birçok virüs programı hatayı kabul etti. Güncellemede mi bir sorun var bilinmiyor ama adı açıklanmayan birçok ünlü virüs programı şirketinin konu hakkında yeni düzenlemeler yaptıkları da belirtildi. Birçok virüs programı için sorunu çözmek adına yeni güncellemeler hazırlandığını da ekleyelim.
Bu güncellemelerin yayınlanmasının ardından Windows 10 güncelleme işleminin sorunsuz bir şekilde yapılabileceği de belirtiliyor. Tüm bunların dışında güncelleme dosyasında herhangi bir hata olup olmadığı konusunda ise Microsoft’un açıklama yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor. Eğer güncelleme sisteminde bir hata ile karşı karşıya kalınacak olursa Windows 10 güncellemesi içinde Microsoft tarafından yeni bir düzenleme güncellemesi daha yayınlanması bekleniyor. Bu güncelleme ile beraber tüm sorunlarında çözüleceği belirtiliyor.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows Defender'a Creator Update Dopingi!

Bu sene gelecek olan Creators Update, Windows 10'un güvenlik aracına bu yenilikleri getirecek!

Windows 10'un güvenlik aracı Windows Defender'ın Creators Update ile bazı yeniliklere kavuşacağı ortaya çıktı.

Yenilenen Windows Defender, makinenizde olup bitenleri izlemek üzere yeni bellek ve kernel algılayıcıları kullanacak. Microsoft Secure Blog'daki bilgilere göre firma, bunu Windows'ta sıfırıncı gün açıklarına karşı zaten yaptığını söylüyor. Makine öğreniminden de faydalanacak olan Windows Defender, "yeni algılama kurallarının daha önce algılanmayan saldırıları algılamak üzere altı aya kadar depolanmış verilere uygulanmasını sağlayacak".
Windows Defender, güvenlik takımlarının saldırı sırasında olup bitenleri görmesi için de yeni yeteneklere sahip olacak. Bu yetenekler arasında belirli bir dosyaya ağ üzerindeki erişimi engelleyebilmek ve belirli bir bilgisayardan bilgi toplayabilmek var.

Yenilenen Windows Defender'ı denemek ve geleceğe göz atmak istiyorsanız, beta erişimi için buradan kaydolabilirsiniz.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows 10 işletim sistemi her ne kadar ücretsiz bir yükseltme ile elde edilmiş olsa da, çeşitli reklamlarla birlikte geldiği kaçınılmaz bir gerçek. Başlat menüsü, işlem merkezi, kilit ekranı gibi çeşitli yerlerde görüntülenen reklamlar ihtiyaçlarınız doğrultusunda uygulama ve hizmet satın almanızda yardımcı oluyor. Bizler de bu makalemizde Windows 10’da reklamlar nasıl kapatılır konusuna değiniyoruz. Mutlaka göz atmanızı öneririz.
Windows 10’u yüklediğinizde reklam görüntüleme seçenekleri varsayılan olarak aktif halde geliyor. Ancak, bunları devre dışı bırakmak için çeşitli yöntemler de mevcut. Lafı daha fazla uzatmadan bu reklamları devre dışı bırakmaya başlayalım.
Kişiselleştirilmiş Reklamları Kaldırma

Biliyoruz ki, Microsoft’un reklamları Windows 10 üzerinde görüntüleniyor. Tıkladığınız bağlantılar, uygulama kullanımları ve Mağaza alımlarını takip eden ve bu sayede kişiselleştirilmiş reklamlar sunan Microsoft, bunu devre dışı bırakmamız için de bir seçenek sunuyor.

Ayarlar > Gizlilik > Genel adımlarını izliyoruz.
“Gizlilik seçeneklerini değiştirin” bölümünün altındaki “Uygulamaların uygulamalardaki deneyimler için reklam kimliğimi kullanmasına izin ver.” seçeneğini Kapalı konuma getiriyoruz.

İnternette gezinirken kişiselleştirilmiş reklamlardan kurtulmak istiyorsanız, tüm web tarayıcılarında burada yer alan adrese gidiyoruz.

Açılan sayfada “Bu tarayıcıda kişiselleştirilmiş reklamlar” ve “Microsoft hesabımı kullandığım her yerde kişiselleştirilmiş reklamlar" seçeneklerini kapalı konumuna getiriyoruz.
Başlat Menüsünden Reklamları Kaldırma

Başlat menüsü dosyalar, uygulamalar, ayarlar ve daha fazlasını içeren, Windows kullanıcılarının vazgeçilmezi olan merkezi başlatıcıdır. Microsoft, önerilen uygulamaları gösterme yöntemiyle buradan da para kazanmanın bir yöntemini bulmuş. Başlat menüsünde yer alan reklamlar, bilgisayarınızda yüklü olmayan uygulamaları öneriyor ve sizi Windows Mağaza’ya yönlendirmeye çalışıyor. Aşağıdaki adımları izleyerek bu reklamları kapatabilirsiniz.

Ayarlar > Kişiselleştirme > Başlangıç adımlarını izliyoruz.
“Başlangıç’ta ara sıra önerileri göster” seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.

İşlem Merkezinden Reklamları Kaldırma

Windows 10 ile birlikte tanıştığımız İşlem Merkezi, bilgisayarınızdaki çeşitli işlemler hakkında bilgi vermenin yanında ipuçları, öneriler ve reklamları göstermek için de kullanılıyor. Bu tür reklamlar ve öneriler sizi rahatsız ediyorsa aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve eylemler adımlarını izliyoruz.
Bildirimler bölümünün altındaki “Windows kullanırken ipuçları, bilgiler ve öneriler alın” seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.

Kilit Ekranı’ndan Reklamları Kaldırma

Kilit Ekranı, bilgisayarınızı başkalarından korumanız için geliştirilen bir güvenlik ekranı. Kilit Ekranı’nda gösterilecek olan resim, slayt gösterisi ve spot ışığı seçeneklerinden spot ışığı’nı kullanıyorsanız, reklamları da görmeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Ne yazık ki, Windows Spot Işığı kilit ekranında gösterilen ipuçları ve reklamları devre dışı bırakamıyoruz. Ancak, bunun yerine resim veya slayt gösterisi kullanarak reklamlardan kurtulabiliyoruz.

Ayarlar > Kişiselleştirme > Kilit Ekranı adımlarını izliyoruz.
Önizleme bölümünün altındaki açılır listeden resim veya slayt gösterisini seçtikten sonra dilediğiniz görseli seçebilirsiniz.
Sayfayı biraz aşağı kaydırdıktan sonra “Kilit ekranında eğlenceli bilgileri, ipuçlarını, ilginç numaraları ve çok daha fazlasını görün.” seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.

Başlat Menüsündeki Uygulamalardan Reklamları Kaldırma

Windows 8 ve 8.1 sürümlerinde tanıştığımız Metro arayüzü, kullanıcıların büyük bir bölümü tarafından sevilmemişti. Bunu dikkate alan Microsoft, Windows 10’da Başlat menüsünü Metro arayüzüyle birleştirerek tekrar kullanıma sundu. Başlat menüsünün sağında yer alan uygulama karolarının yer aldığı bu bölümde de reklamlar mevcut. Bu reklamlar sizi rahatsız ediyorsa şu adımları uygulamalısınız:

Başlat menüsünü açın ve reklam uygulamasına sağ tıklayıp Kaldır seçeneğine tıklayın.
Bazı kutular uygulama gibi görünse de sadece reklamlardan ibaret olduğu için sağ tıklayıp “Başlangıç’tan Kaldır” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Canlı Kutucuklar’daki Reklamları Kaldırma

Başlat menüsü, Windows Mağazası’ndan yeni uygulamaları indirmeniz ve satın almanız için reklamlar ve bağlantıları içeren çeşitli canlı kutucukları gösteriyor. Bazı uygulamalar da bu işlevi reklam göstermek veya yeni özellikleri paylaşmak için de kullanabiliyor. Bu reklamlardan da rahatsız oluyorsanız, devre dışı bırakmanızda hiçbir sakınca yok.

Başlat menüsünü açıyoruz ve canlı kutucuklardan birine sağ tıklayarak Diğer menüsü altındaki Canlı Kutucuğu Kapat seçeneğine tıklıyoruz. Birden fazla canlı kutucuk varsa bu adımı her biri için tekrarlıyoruz.
Not: Başlangıç’tan Kaldır seçeneğini de kullanabilirsiniz.
Reklam Gösteren Uygulamaları Kaldırma

Windows 10 ile önceden yüklenmiş ve yalnızca yeni uygulamalar ve özellikler denemeniz için reklam gösteren çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bu tür reklamları kaldırmak için şu adımları uygulayabilirsiniz;

Ayarlar > Sistem > Uygulamalar ve özellikler adımlarını izliyoruz.
Açılan uygulama listesinde istemediğiniz uygulamalara tıkladıktan sonra Kaldır seçeneğine tıklıyoruz.

Not: Filmler ve TV, Windows Mağaza ve Groove Müzik gibi önceden yüklenmiş bazı uygulamaları kaldırmanız sınırlanmış durumda.
Microsoft Edge’den Reklamları Kaldırma

Windows 10, internette gezinirken Microsoft ve Bing destekli reklamlar gösteren Edge adlı yeni internet tarayıcısıyla birlikte geliyor. Eğer, Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’ni yüklediyseniz Windows Mağaza’dan popüler bir Adblock uygulaması yükleyebilirsiniz.
Özet olarak

Yukarıda anlattığımız adımları uyguladığınızda, Windows 10’da gösterilen reklamlar önemli ölçüde azalacaktır. Uyguladığımız adımlar, reklam destekli uygulamaların reklamlarını kaldırmasa da bunlardan kurtulmanızda yardımcı olacaktır.

--------------------

Windows'a 6 Alternatif: FreeBSD, AROS, ve Fazlası!

Windows'tan uzaklaşmak için iyi ve ilginç bir işletim sistemi arıyorsanız, bu alternatifleri bizce gözden geçirin!

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 770x434px.

Linux Mint

Windows harika bir işletim sistemi ancak bazı durumlarda ücretsiz bir alternatifeyönelmek isteyebilirsiniz. Windows'tan uzaklaşmak isteyenler için macOS da pahalı bir alternatif. Peki ne yapabilirsiniz?
Ücretsiz ve açık kaynak kodlu Linux, akla ilk gelen seçenek ancak tek seçenek değil; aksine birçok ilginç seçeneğiniz var. İşte Windows'a alternatif en iyi işletim sistemleri.

1. Linux

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Linux'un listemizin başımızda bulunması şaşırtıcı değil. Sadece PC'lerde değil Raspberry Pi'den tabletlere her yerde çalışan Linux, harika bir işletim sistemi.
Windows'a iyi bir alternatif arıyorsanız, şu sıralar en popüler dağıtım olan Linux Mint ile başlayabilirsiniz.

Linux Mint

2. Chrome OS

Chrome OS da oldukça bilinen bir alternatif. Uygun fiyatlı laptop'lardan üst seviye laptop'lara, Chromebook adlı cihazlarla gelen işletim sistemi, ücretsiz olarak indirilebiliyor ve eski donanımınıza yüklenebiliyor.
Bulut bilişime odaklanan Chrome OS, web'de gezinmek, sosyal ağlara bağlanmak ve metin hazırlamak için harika bir işletim sistemi.

Chrome OS

3. FreeBSD

FreeBSD, Unix'e benzer kökleri olsa da Berkeley Software Distribution (BSD) temelli bir işletim sistemi. FreeBSD'nin kodlarına Apple'ın macOS'undan Sony'nin PlayStation 4 işletim sistemine birçok yerde rastlamanız mümkün. Sunucular ve masaüstü PC'ler için güvenilir bir işletim sistemi olan FreeBSD, varsayılan olarak masaüstü ortamı sunmuyor. Ancak GNOME, KDE ve Xfce masaüstlerini destekliyor. FreeBSD, özellikle güvenlik ve gizlilik konusunda endişelere sahip olanlara hitap ediyor.

FreeBSD

4. Syllable

GNU projesini ve Linux'un parçalarını temel alan Syllable, doğal bir WebKit tabanlı web tarayıcısıyla geliyor. Bu tarayıcı, modern ve akıcı bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Syllable için sunulan açık kaynak kodlu araçlar arasında Apache, Vim metin düzenleyicisi ve Python scripting var. Syllable'ın Linux kernel'ini temel alan bir sunucu sürümü de bulunuyor.
Syllable
5. ReactOS

Linux ve Unix'le ilgili tüm bu işletim sistemleri sizi sıktıysa ve ücretsiz bir Windows alternatifi arıyorsanız, ReactOS aradığınız cevap olabilir. 1996'da Windows 95'i klonlamaya yönelik bir proje olarak ortaya çıkan ReactOS, iddiasına göre Windows'u kaldırıp "siz fark etmeden yerine ReactOS'u yerleştirmeyi amaçlıyor". Ancak ReactOS bir süredir Alpha sürümünde ve Adobe Reader gibi bazı araçları çalıştırsa da, çoğu uygulamayı çalıştırmıyor.
ReactOS
6. MorphOS ve AROS

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 770x481px.

Son sıramızda ilginç bir işletim sistemi var. MorphOS, Amiga'yı andıran bir işletim sistemi ve PowerPC gibi cihazlarda çalışıyor. Windows'lu PC'nizin PowerPC işlemciye sahip olma ihtimali yok, ancak eski iMac'iniz, Mac Mini veya Power Mac'iniz, MorphOS'u çalıştırabilir.
AROS da MorphOS'a benzer bir işletim sistemi ancak x86 sistemler için tasarlanmış. Yani PC'nizde bu işletim sistemini çalıştırabilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte eski Amiga disklerini PC'nizde kullanmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden ROM'ları kullanmanız gerekiyor. Yine de Windows için ilginç bir alternatif arıyorsanız, AROS'a bir şans verebilirsiniz.

MorphOS

AROS

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows Update'te Kafa Karıştıran Keşif!

Windows Update'in kotanızı tüketmeyi engelleyen mekanizması, Creators Update ile değişiyor mu?

Microsoft, yakında yayınlanması beklenen Creators Update ile Windows 10'da hoşumuza gidecek değişiklikler yapıyor; güncelleme ayarlarında bize daha çok denetim sunmak gibi. Ancak firma, "tarifeli bağlantılarla" ilgili geri adım atmış gibi görünüyor.

Windows 10, tarifeli bağlantılarda otomatik güncellemeleri ertelemeye yarayan bir işlev sunuyor. Bu sayede örneğin 4G üzerinden internete bağlıyken kotanızın Windows Update tarafından tüketilmesinden endişe duymadan, rahatça işinizi yapabiliyorsunuz. Ancak SuperSite Windows'un keşfine göre Windows 10'un en son önizleme yapısında (sürüm 15058) bu ayarla ilgili metinde bir değişiklik yapıldı.
Önceki metin şöyleydi: "Kullanılabilir güncellemeler, tarifeli bağlantılar dışında otomatik olarak indirilip kurulacak."
Ancak Microsoft, bu ayara şöyle bir metin eklemiş bulunuyor: "Bu durumda sadece Windows'un düzgün bir biçimde çalışmasını sürdürmesi için gereken güncellemeleri otomatik olarak indireceğiz."

Bu önemli bir değişiklik, çünkü "bazı" güncellemelerin otomatik olarak indirilecek olması, veri kotası sınırlı olanlar için endişelere neden olabilir. Ancak bu metin, işlevin nasıl çalışacağını açıklamıyor ve hangi tür güncellemelerin indirileceği tam olarak anlaşılmıyor. Bu değişikliğin Creators Update'in final sürümünde kaldırılması da mümkün; bunu ancak bekleyerek görebileceğiz.
Sitenin Creators Update'te keşfettiği, daha olumlu bir değişiklik ise kablolu Ethernet bağlantısını "tarifeli" olarak işaretleyebilmeniz. Öncesinde sadece Wi-Fi bağlantısını tarifeli olarak seçebiliyordunuz.

--------------------

Windows 7 ve 8'e Microsoft'tan Kötü Haber!

Microsoft, Windows 7 ve 8'in Intel veya AMD'nin en son işlemcilerini desteklemeyeceğini söylemişti. Bunun ne anlama geldiği ortaya çıktı.

Microsoft geçen sene Intel Kaby Lake ve AMD Ryzen işlemcilerinin sadece Windows 10'a özel olacağını açıkladığında, Windows 7 ve Windows 8 kullananların aklına şu soru takıldı: Bu işlemcilerin bulunduğu PC'ye Windows 7 veya 8 yükleyince ne olacak?
Bu sorunun cevabı artık belli: Windows 7 ve 8, Intel ve AMD'nin en yeni yongalarında güncelleme almayacaklar. Böylece Windows 10'a yükseltene kadar işletim sistemi güncellemelerini almanız mümkün olmayacak. Bu durumda Microsoft'a göre aşağıdaki hata mesajlarından biri karşınıza çıkacak:

- "Desteklenmeyen donanım: PC'niz, Windows'un bu sürümünde desteklenmeyen bir işlemci kullanıyor ve güncellemeleri almayacaksınız."
- "Windows yeni güncellemeleri arayamadı.
Bilgisayarınız için yeni güncellemeleri kontrol ederken bir hata oluştu. Bulunan hata(lar): Kod 80240037 Windows Update bilinmeyen bir hataya rastladı."
Microsoft'a göre "bu hataların nedeni, yeni nesil işlemcilerin destek için Windows'un en son sürümüne ihtiyaç duyması". Microsoft'un daha önce de açıkladığı üzere bu işlemci nesilleri arasında 7. nesil Intel Core işlemciler, AMD'nin Bristol Ridge ve Ryzen işlemcileri,

Qualcomm 8996 bulunuyor. Firmaya göre bu işlemcileri sadece Windows 10 destekliyor.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Yeni nesil Intel yada AMD işlemci kullananların, eski Windows sürümlerine güncelleme alması engelleniyor.

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemini daha da fazla yaymak için aldığı önlemlere bir yenisi daha eklenmiş gibi görünüyor. Şirketin yeni nesil Intel ve AMD platformlarında Windows 10 kullanılmasını tavsiye etmekle yetinmeme kararı aldığı anlaşılıyor.

Intel Kaby Lake ve AMD Ryzen işlemcileri kullanan bilgisayarlarda, Windows 7 ve Windows 8.1 sürümlerinin desteklenmeyeceği daha önce açıklanmıştı. Ancak bu eski sürümleri kurmak ve kullanmak yine de mümkün oluyordu. Pek çok kullanıcı da çeşitli sebeplerden dolayı yeni bilgisayarında Windows 10 öncesi sürümleri kullanmaya devam ediyordu.

Ancak kısa süre önce kullanıcıların karşısına bir hata mesajı çıkmaya başladı. Windows 7 ve 8.1 kurulu Kaby Lake ve Ryzen bilgisayarlarında güncelleme almaya çalışan kullanıcılar, uyumsuzluk hatası mesajıyla karşılaşmaya başladılar.

Konu araştırıldığında, Microsoft’un artık güncelleme öncesinde işlemci türüne de baktığı ve buna göre güncellemeleri engellemeye başladığı anlaşıldı. Şirketin bu konudan yakınan kullanıcılara Windows 10’a geçme tavsiyesi de aynen devam ediyor. Ancak şikayetler artarsa geri adım atıp atmayacakları da merak ediliyor.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows en çok kullanılan ve bilinen işletim sistemi, ancak ücretli de. Eğer ücretsiz bir işletim sistemi arıyorsanız veya Windows'tan sıkıldıysanız, sizin için 8 önerimiz var.
Ülkemizde de dünyada da Windows en popüler olan işletim sistemi. Birçok kişi, Windows’a alternatif bir işletim sisteminin varlığından dahi bihaber. Üstelik bu işletim sistemi (Windows) ücretli. Yani yeni bir bilgisayar alırken, aslında içindeki işletim sistemine de para veriyorsunuz. Windows’a en büyük alternatif, tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan Linux dağıtımları. İşte tamamen ücretsiz Linux ve Linux gibi 8 işletim sistemi!

1-Linux Dağıtımları

Linux aslında bir işletim sistemi çekirdeği. Geliştiriciler bunun üzerinde değişiklikler yaparak Ubuntu, Mint, CentOS, Redhat, Kali, Android gibi ayrı ayrı işletim sistemlerini geliştirmişler. Tamamen ücretsiz ve sistemde değişiklik yapmak isterseniz kodlarını görebiliyor, eklemeler yapabiliyorsunuz.

2-Chrome OS

Google’ın Chromebook olarak bilinen cihazları için çıkardığı işletim sistemi olan Chrome OS, sistem kaynaklarını az kullanan bir işletim sistemi. Zaten Chromebook, kendini piyasada düşük fiyat konsepti ile konumlandırmıştı. Bulut tabanlı uygulamalar, internette dolaşma, yazı yazma programları için özel olarak hazırlanmış bir işletim sistemi.

3-FreeBDS

FreeBSD, Linux’e rakip olan bir açık kaynak işletim sistemi. Linux ile ortak ataları olan, Unix işletim sistemine benzer bir root yapısına sahip. FreeBSD, hem server hem de masa üstü versiyonlarında gayet güvenilir bir sistem. FreeBSD birçok güvenlik firmasına destek veren TrustedBSD tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemi.

4-Syllable

Masaüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş olan Syllable, GNU/Linux projesinin bir parçasıydı. Küçük işletmeler ve evler için geliştirilmiş olan bu sistem, bir bilgisayardaki email alma, internet tarayıcısı, medya oynatıcı gibi tüm basit özellikleri desteklemekte. Linux çekirdeği temelli olan bu sistemde isterseniz Python bile yazabilirsiniz.

5-ReactOS

İlk olarak 1996’da Windows 95’in bir klonu olarak çıkan projenin esas hedefi, masaüstü bilgisayarlarda Windows’un yerini almaktı. Ancak ReactOS çok gelişmiş bir sistem değil. Adobe Reader gibi büyük, popüler programlar çalışırken daha küçük programlar bu ortamda çalışmayabilir. Yine de güzel bir alternatif, sanal ortamda kurulup denenebilir.

6-Haiku

BeOS projesinin bir devamı olarak çıkan Haiku, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olarak 2001’de piyasaya sürüldü. O dönemden beri kesintisiz olarak geliştirilen bu sistem, Quake’in birkaç versiyonundan VLC medya oynatıcısına dek önemli programları çalıştırıyor. Eğer bir süreliğine Windows’tan kaçmak istiyorsanız, bu işletim sistemini deneyebilirsiniz.

7-MorphOS

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1572x983px.

PowerPC ve benzeri cihazlar için müsait olan bu işletim istemi, biraz Amiga’yı çağrıştırıyor. Windows PC’nizde PowerPC işlemci olması mümkün değil. Ama eski iMac’lerinizde, Mac Mini’lerinizde MorphOS’u çalıştırabilirsiniz. MorphOS ücretsiz bir işletim sistemi.

8-AROS

AROS, MorphOS ile aynı mirasa sahip bir işletim sistemi ancak 64 bit mimari için tasarlanmış, bu da sistemi PC’nizde çalıştırabileceğiniz anlamına geliyor. Yani laptop veya PC’nizi bir Amiga bilgisayara çevirebilirsiniz! Bu da MorphOS gibi ücretsiz bir işletim sistemi.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows, dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemleri arasında, zirvedeki yerini koruyan bir işletim sistemi. Satın almış olduğunuz bilgisayarlarda Windows yüklüyse ödediğiniz tutara lisans ücreti de eklenmiş oluyor. Oldukça pahalı olan Windows sürümlerini satın almak yerine ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, sizler için hazırladığımız bu listede Windows’a alternatif olarak kullanabileceğiniz 8 ücretsiz işletim sistemini inceleyebilirsiniz.
1. Linux

Açık kaynak kodlu bir sistem olan Linux, şüphesiz bu listenin ilk sırasında yerini alıyor. Yıllardır Windows kullandıysanız, Linux’e alışmanız biraz zor olacaktır ama kısa zamanda iyi bir Linux kullanıcısı olacağınızdan emin olabilirsiniz.
Linux’un halihazırda yüzlerce dağıtımı bulunuyor ve bunların her biri çeşitli özellikler sunuyor. Mint, Ubuntu, Debian, OpenSUSE, Fedora gibi dağıtımların yanında TÜBİTAK’ın geliştirdiği Pardus dağıtımlarından birini tercih edebilirsiniz.
2. Chrome OS

Google tarafından geliştirilen Chrome OS, Chromebook olarak bilinen düşük maliyetli ve üst düzey dizüstü bilgisayarlarda bulunuyor. Bunun yanında, donanımı düşük bilgisayarınıza yüklemek için de ücretsiz olarak indirilebilir durumda.
Oldukça hafif ve bulut odaklı Chrome OS internette gezinme, sosyal medya ve kelime işlemesi için ideal bir işletim sistemi. Medya oynatma konusunda geliştirilmesi gereken ancak medya düzenleme ve oyun konusunda oldukça yetenekli olan Chrome OS’u Windows’a alternatif olarak kullanabilirsiniz.
3. FreeBSD

Tıpkı Linux gibi topluluk tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olan FreeBSD, açık kaynak kodlu olarak yaşamını sürdürüyor. Sunucular ve masaüstü cihazlar için güvenilir olarak görülen FreeBSD McAfee, DARPA, Google, Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Laboratuvarı, Apple ve daha birçok kaynaktan gelen TrustedBSD projesi tarafından geliştirmeler sunuyor ve bunun yanında güvenlik ve gizlilik konusunda da üst düzey koruma sağlıyor.
4. Syllable

Masaüstü bilgisayarlara yönelik tasarlanan ve optimize edilen Syllable, GNU projesi ve Linux’un parçaları kullanılarak inşa edilmiş. Küçük ofis ve ev kullanıcılarına hitap eden Syllable, yerleşik WebKit tabanlı bir tarayıcı, e-posta istemcisi, medya oynatıcı ve programlama için geliştirme ortamıyla birlikte sunuluyor.
5. ReactOS

Windows’un çalıştırdığı tüm yazılımları ve sürücüleri çalıştırabilen ve ücretsiz bir Windows alternatifi olmayı amaçlayan açık kaynak kodlu işletim sistemi olan ReactOS, Windows kullanıcılarının yadırgamadan kullanabileceği bir alternatif diyebilirim.
6. Haiku

Çalışmaları durdurulan BeOS projesinin yerini alan Haiku, ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak 2001 yılında çıkan bir işletim sistemi. Şu anki durumunda; VLC Player’ı destekleme, HTML5 uyumlu tarayıcı ve daha birçok yetenek ile birlikte sunuluyor. BeOS hayranlarından biriyseniz ve Windows’a alternatif arıyorsanız Haiku işletim sistemi denemeye değer diye düşünüyorum.
7-8. MorphOS ve AROS

Amiga benzeri bir işletim sistemi olan MorphOS, PowerPC ve benzeri cihazlarda çalışıyor. Daha önceden Windows’lu bir bilgisayarınız varsa PowerPC işlemciye sahip olmayabilirsiniz fakat iMac, Mac mini veya Power Mac gibi cihazlar MorphOS’u çalıştırabiliyor.
AROS da MorphOS’a benziyor fakat 32-bit sistemler için geliştirilmiş bir işletim sistemi. Ayrıca, eski Amiga disklerini bilgisayarınızda bilgisayarınızda kullanmanız mümkün değil ve bu yüzden ROM’ları kullanmanız gerekiyor. Windows alternatifi bir işletim sistemi arıyorsanız AROS’u denemenizde fayda var.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Yeni Windows ile birlikte Microsoft, işletim sisteminin kendine özel mağazasını daha da güçlendirmeye çalışıyor. Bu sebeple Windows 10'a özel uygulamalar geliştirmeleri için yazılımcıları cesaretleniyor ve yerini geldiğinde destekliyor. Bunun sonucunda ise mağazaya kullanması bir hayli zevkli ve sadece Windows 10'a özel uygulamalar çıkıyor. Biz de bunları bir araya getirerek, gözden kaçırmış olabileceğiniz küçük uygulamalara bir göz atın istedik.
Microsoft'un ne kadar çok uğraşırsa uğraşsın, bütün kullanıcıları için çözümler sunamayacağı açık. Sonuç olarak her kullanıcının kullanım öncelikleri ve incelikleri farklı. Bunun için üçüncü parti geliştiriciler, kendilerince açığını gördükleri noktalara parmak basıyorlar ve Windows 10 kullanıcılarına çeşitli yollarla yardım etmeye çalışıyorlar. Bunların en iyi örnekleri de genellikle fotoğraf düzenleme ya da yaratma uygulamalarıyla ortaya çıkıyor. Bizim bir araya getirdiğimiz ve Windows 10 Store üzerinden erişilebilecek olan 6 uygulamala ise eminiz ki çok hoşunuza gidecek.

1- Pixel Art Studio

Pixel Art aslında telefon, tablet veya telefonlar üzerinden kullanılabilen bir çizim uygulaması. Fakat türevlerinden farklı olarak uygulama size çizgiler yerine pikseller sunuyor. Böylece kendi portrenizi 8-bit şekilde hazırlayabiliyor, yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabiliyorsunuz. Uygulamaya şöyle bir göz attığınızda temelde diğer çizim programlarıyla aynı özellikleri sunduğunu görebiliyorsunuz. Yine de bunu kendi yolundan yaptığı için ortaya başbaşka ve harika işler çıkıyor.

2- Money Tracker

Bireylerden devasa holdinglere kadar herkesin ve her şeyin kendi para hesabını düzenli olarak tutması, gelir gider dengesini iyi tutması gerekiyor. Şirketler bunu üzerlerine devlet kontrolü olduğu için düzgün şekilde yapmaya çalışıyor olsa da, bir birey bunu her zaman doğru şekilde yapamıyor. Örneğin; maaşınızı ya da harçlığınızı aldıktan sonraki ikinci haftada kendinize sorduğunuz tek bir soru oluyor çoğu zaman: "Yahu bu para nereye gitti?"
Money Tracker Pro, bu soruyu kendinize sormaktan vazgeçmeniz için ilk adım olabilir. Windows 10 Store'dan uygulamayı edindikten sonra banka hesaplarınızdan kişisel harcamalarınıza kadar birçok detayı, uygulama aracılığıyla tek bir ekranda görebiliyorsunuz. Böylece kendi muhasebenizi sonuna kadar tutmuş oluyor ve paranızı daha iyi şekilde değerlendirebiliyors

3- Vinci

Rusya'nın devasa sosyal medya platformu VK tarafından geliştirilen Vinci, geçtiğimiz günlerde iOS ve Android için yayınlanmıştı. Günümüzün en popüler fotoğraf düzenleme uygulamalarından bir tanesi olan Prisma tarzı çalışan Vinci, fotoğraflarınızı çeşitli diğer çizim tarzlarıyla birleştiriyor. Prisma'dan çok farklı çalıştığı ortada olsa da, Windows 10 mobile üzerinde kullanılabilir olması bir başka artısı olarak görülebilir.

4- Polarr

Lighroom benzeri bir yapusu olan Polarr, iki farklı versiyonla karşımıza çıkıyor. Aşağıda indirme linkini bulabileceğiniz versiyonu ücretsizken, çok farklı özellikler sunan bir de ücretli Pro versiyonu bulunuyor. Buna rağmen uygulamanın ücretsiz versiyonu da bir hayli iyi çalışıyor ve özellikle HDR kamera sahibiyseniz, kullanılabilecek uygulamalar arasına adını yazabilirsiniz. Öyle çok üstün ve ayrıntılı özellikleri olmasa da, kameranızdan çektiğiniz resimleri kolayca düzenlemeyebilmek için iyi bir alternatif. Sadece HDR kameralar için de değil; bütün fotoğraflar için Polarr, içerisinde kullanışlı özellikler barındırıyor.

5- The Wheather Channel

Aslında bakarsanız Windows 10 ile birlikte gelen hava durumu uygulaması gayet iyi çalışıyor. Ama siz havaya dair daha ayrıntılı bilgiler alamam gerekiyor diyorsanız, bunun için The Wheather Channel'i tercih edebilirsiniz. Hareketli hava durumu göstergelerinden tutun daha birçok farklı özelliği uygulama içerisinde bulabilirsiniz.

--------------------

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini her ne kadar “Şimdiye kadarki en iyi Windows” olarak tanımlasa da sorunların ardı arkası kesilmiyor. Yakın zamanda tüm kullanıcılara sunulan, Windows 10’un ilk büyük güncellemesi (Yıldönümü Güncellemesi) beraberinde birtakım sorunları da getirdi. Web kameranın çalışmaması önemli derecedeki sorunlardan sadece biri. Peki bunun çözümü nedir?

Yine Bir Güncelleme Yine Bir Sorun:

Windows 10’un yayınlandığı ilk günden bu yana sorunları bitmek tükenmek bilmiyor. En iyi Windows olarak tanıtılan bir işletim sisteminde hala mavi ekranla karşılaşmak bir yana kotanın hızlıca tükenmesine sebebiyet veren daha da kötüsü sistemin düzgün çalışmamasına sebebiyet veren güncellemeler yayınlanıyor. Evet, aslında güncellemelerin karşılaştığımız sorunları gidermeye yönelik olması gerekirken tam tersi bir durum söz konusu. Kullanıcıların karşılaştığı sorunların tümünü çözmeye yönelik getirilen kapsamlı güncelleme Yıldönümü Güncellemesi (Anniversary Update) de saç baş yolduran onlarca sorunla birlikte geldi. Güncelleme sonrası web kameranın donması, Microsoft’un hala çözümünü sunmadığı sorunlardan biri.

Tüm Web Kameralar Etkileniyor:

İster USB ister ağ bağlantılı bir web kamera kullanın, Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile web kameranızı kullanmaya kalktığınızda kameranın donması sorunuyla karşılaşmanız kaçınılmaz. Bu noktada Microsoft’un sunduğu bir çözüm yolu – henüz - olmadığından çözüm üretmek bize kalıyor. Sorunu yaşayan ve çözdüğünü söyleyen bir kullanıcının izlediği adımlar ise şöyle:

Geçici Çözüm:

Kayıt Defteri Düzenleyicisini açıyoruz. (Başlat simgesine tıklayıp regedit yazarak ulaşabilirsiniz)
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform yolunu izliyoruz.
Platform klasörüne sağ tıklayıp Yeni – DWORD diyoruz ve ismini EnableFrameServerMode olarak giriyoruz.
Yeni değer’e sağ tıklayıp Değiştir’i seçiyoruz.
Değer Verisi alanında 0 giriyoruz.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\ Windows Media Foundation\Platform yolunu izliyoruz.
3 ve 5. adımları tekrarlıyoruz.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Creators Update'in Dağıtımı Aylar Sürebilir!

Creators Update'i bekliyorsanız, düşündüğünüzden çok daha fazla beklemek zorunda kalabilirsiniz!

Windows 19 uplate'in yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyorsanız, sabırlı olmanız gerekebilir. AdDuplex tarafından paylaşılan veriler, Windows 10 Anniversary Update'in dağıtımının aylar sürdüğünü gösteriyor.
Kendi reklam ağını işleten ve reklamların kullanıldığı platformları inceleyen AdDuplex, Anniversary Update'in yaklaşık 4 ayda ancak kullanıcıların yüzde 80'ine ulaştığını söylüyor. Anniversary Update'in kademeli olarak dağıtılmış olması şaşırtıcı değil. Firma, güncellemeleri bu şekilde dağıtarak sunuculara gelecek yükü azaltıyor. Microsoft, Ağustos ayında Anniversary Update'i duyururken, güncellemenin ilk olarak en yeni cihazlara dağıtıldığını söylemişti.
Anniversary Update gibi büyük ihtimalle Creators Update de kademeli olarak dağıtılacak. Güncellemeleri daha çabuk almak istiyorsanız, Ayarlar > Güncellemeler ve Güvenlik > Windows Update yolunu izleyin ve Güncellemeleri denetle düğmesine tıklayın. Güncellemenin buradan indirilebilir hale gelmesi de birkaç gün alabilir.

Microsoft, Creators Update için bir çıkış tarihinden bahsetmese de, güncellemenin Mart sonunda yayınlanması sürpriz olmayacak.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Microsoft sonunda windows 10işletim sistemi için sunacağı ücretsiz güncellemesinin çıkış tarihini açıkladı. Peki merakla beklenen Windows 10 Creators Güncellemesi ne zaman geliyor?

Windows 10 Creators Güncellemesi için tarih 11 Nisan

İlk olarak Ekim 2016 tarihindeki Windows 10 etkinliğinde duyurulan Creators Güncellemesi’nin 11 Nisan’da tüm kullanıcılara ücretsiz olarak dağıtılacağı açıklanmış durumda. Windows Insider kullanıcıları ise, 15063 yapı numarasına sahip bu güncellemeye 20 Mart tarihinde kavuştu.
Ağustos 2016’da sunulan Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’ni takip eden Creators Güncellemesi işletim sistemine gelen üçüncü büyük güncelleme olarak dikkat çekiyor. Çıkışının ilk haftasında 75 milyondan fazla cihazda yerini alan işletim sistemi 14 ayda ise 400 milyon cihaza ulaştı.
Öte yandan şirketin Windows 10’un 2-3 yıl içerisinde 1 milyar cihazda yer alması planları maalesef suya düştü. İşletim sistemi maalesef hala yarım milyar barajının altında seyrediyor.
3 boyut ve karışık gerçeklik özelliklerinin yanı sıra oyuncular için canlı yayın işlevleri, Edge internet tarayıcısı için geliştirmeler, yeni güvenlik işlevleri ve gizlilik araçları Windows 10 Creators Güncellemesi’nin öne çıkanları arasında.

Windows 10 Creators Güncellemesi özellikleri

Windows 10 Creators Güncellemesi ile gelecekleri biraz daha detaylandıralım:
Paint 3D - Güncelleme ile gelecek bu yeni uygulama sayesinde 3 boyutlu nesneleri sıfırdan oluşturabilecek, renk ve kaplamalarını değiştirebilecek ya da 2 boyutlu bir nesneyi 3 boyutlu hale getirebileceksiniz. Ek olarak Remix3D.com adresinin çevrimiçi kütüphanesinden çeşitli hazır modellere erişmeniz ve kendi tasarımlarınızı paylaşmanız da mümkün.

Youtube Kanalımıza Abone Olun

Windows Karışık Gerçeklik Başlıkları - Acer, Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi şirketlerin yeni cihazlarına da destek sağlanacak. Bu başlıkların öne çıkan özelliğiyse bütünleşik sensörler sayesinde harici işaretleyicilere ya da sensörlere ihtiyacın ortadan kalkması.

Beam – Windows 10 PC ve Xbox One oyuncuları canlı olarak oynanış videoları paylaşabilecek, sohbet edebilecek ve topluluk ile etkileşime geçebilecek. Yani Beam için Microsoft’un Twitch rakibi diyebiliriz.

Oyun Modu – Daha fazla kaynağın oyunlara ya da seçtiğiniz uygulamalara aktarıldığı bu mod oldukça işe yarayacağa benziyor.
Edge için gelişmiş sekme yönetimi – Edge internet tarayıcısı için sunulan geliştirme ile bulunduğunuz sayfayı terk etmeden sekmeleri bulabilecek, organize edebilecek ve açabileceksiniz.

Edge Kitaplar – Windows Mağaza (Windows Store)’dan e-kitaplar edinebilecek ve tüm Windows 10 cihazlarınızdaki Edge üzerinden bunları okuyabileceksiniz.

Gece Işığı – Bu özellik daha iyi uyku için ekranlardaki mavi ışık oranının düşürülmesini sağlıyor.
Mini Gösterim – Bu özellikle çalışmakta olduğunuz pencerenin üzerine küçük bir pencere konumlandırılarak, Skype görüşmesi veya müzik kontrollerinin ön planda tutulmasını sağlayacak.
Ekran Süresi Sınırları – Xbox One oyun konsolunda da yer alan benzer kontrol setleri Windows 10’a taşınıyor. Bu sayede ebeveynler çocuklarının konsol veya bilgisayarda oyun başında geçirecekleri süreyi kontrol altına alabiliyorlar. Hem de bunun her bir çocuk için her güne özel olarak ayarlamak mümkün.
Uzaktan Kilit – Windows Hello bundan böyle bilgisayarınız veya tabletiniz ile eşlenmiş herhangi bir akıllı telefonu, spor bandını veya cihazı tespit ederek uzaklaştığınızda bilgisayarınızın otomatik olarak kilitlenmesini sağlayabilecek.

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1000x532px.

Windows Defender Güvenlik Merkezi – Tek bir ana ekran üzerinden anti-virüs, ağ ve güvenlik duvarı gibi güvenlik araçlarınızı kontrol edebilecek; cihaz performansı ve sağlığını değerlendirebilecek, uygulamaları kısıtlayabilecek ve aile güvenliği seçeneklerini görüntüleyebileceksiniz.
Gizlilik – Bu özellik, Windows 10 ve diğer Microsoft servisleri ile ilgili ayarlamaları yapabileceğiniz yeni bir kurulum deneyimi olarak sunuluyor.

Son düzenleme:

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows 10 Creators Güncellemesi, 25 Nisan'da Mobil Cihazlar için Yayınlanacak

Microsoft, Windows 10 Creators Güncellemesinin Mobil cihazlar için yayınlanma tarihini açıkladı. Windows 10 Mobile Creators güncellemesi 25 Nisan tarihinde yayınlanacak.
Redmond merkezli yazılım ve donanım devi Microsoft, 11 Nisan tarihinde bilgisayar ve tabletler için Windows 10 Creators güncellemesini yayınlayacağını açıklamıştı. Şirket, PC'ler için güncellemeyi farklı aşamalardan geçirerek yayınlayacak ancak mobil cihazlar ne olacak?

"Windows Phone, aynı aşamalı yaklaşımı izleyecek ve yayınlanma 25 Nisan'da başlayacak şekilde planlandı. Güncelleme olanaklarının üreticiye, modele, ülkeye veya bölgeye, mobil operatör veya servis sağlayıcısına, yüklü belirli yazılımlara, donanım sınırlamalarına ve müşterilerin geri bildirimleri gibi diğer faktörlere göre farklılık gösterebileceğini unutmayın."Microsoft'un daha önce de belirttiği gibi, Creators Güncellenmesi, bilgisayarlarda başlatılmasından birkaç hafta sonra Mobil cihazlar için de gelecek. Microsoft bugün, şirketin 25 Nisan'da Mobil cihazlar için Creators Güncellemesini sunmaya başlayacağını açıkladı.
Burada dikkat edilmesi gereken kilit nokta, güncellemenin 25 Nisan'da piyasaya sunulması için "planlanmış" olması; bu da, Microsoft'un 25 Nisan'dan önce güncellemeyi hazırlamayı başaramaması durumunda Microsoft'un güncellemeyi yayınlamayı erteleyebileceği anlamına geliyor. Ayrıca, güncellemenin cihazınızda kullanılabilir olup olmadığı, kullandığınız cihaza, bulunduğunuz yere ve bulunduğunuz operatöre bağlı olarak değişebilir.
Dürüstçe söylemek gerekirse, Windows 10 Mobile için Creators Güncellemesi, önemli bir şey değil. Sadece Microsoft Edge'in en güncel özelliklerine sahip olduğu oldukça küçük bir güncelleme olacak. Cortana ve Windows Mağazası gibi diğer şeylerde iyileştirmeler yapıldı, ancak bir kez daha büyük ya da çığır açıcı yenilikler değiller.
Yine de, Windows 10 Mobile Creators Güncellemesi, sistemin geleceği konusunda büyük etkiye sahip olacak. Bu güncelleme Windows 10 Redstone 3'ün temelini atıyor ve Continuum'da çoklu pencere desteği gibi önemli yeni özellikler getirecek.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Microsoft’un en başarılı işletim sistemlerinden biri olarak gösterilen Windows 10 işletim sistemi yayınlandığı beta sürümünden beridir belli aralıklarla güncellemeler almaya devam ediyor. İşletim sisteminin sürekli güncellemeler almasıyla beraber Microsoft hem kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yönelik yeni adımlar atıyor hem de her seferinde işletim sistemine yeni bir özellik daha getiriliyor. Yayınlanan tüm bu güncellemelerle beraber çok daha işlevsel hale gelen işletim sisteminin şimdilerde ise Windows 10 Creators güncellemesi le gündemde olduğunu biliyoruz. Peki yeni güncellemeyle bı kez neler değiştirilecek?
Windows 10 Creators ile Yeni Office

Güncellemenin en iyi özelliklerinden birisi tablet serileri için ya da dokunmatik ekranlar için gelecek. Söz konusu yeni özellikle beraber tabletlerinde ya da dokunmatik ekran özelliğine sahip olan bilgisayarlarda Office programlarını akıllı kalemleriniz ile daha rahat kullanım yapabileceksiniz.

Özellikle Word üzerinde yapılan değişikliklerle beraber artık sadece akıllı kalemlerinizi kullanarak yazı içerisinde düzenlemeler yapabileceksiniz. Bunun için ekstra çizim bölümleri değil doğrudan yazı içerisinde yer alan satırları kullanmanıza izin verilecek. Zaten ekstra herhangi bir sisteme de ihtiyacınız kalmayacak. Sadece akıllı kalemler ve Windows 10 Creators güncellemesi sonrası değişen Word yeterli.
Eylem Merkezinde İyileştirmeler

Windows 10 Creators güncellemesi ile beraber bir önceki güncelleme sürümünde eylem merkezi üzerinde yapılan değişiklikler yeniden düzenleniyor. Öncelikle eski sistemden biraz bahsetmek gerekiyor. Şu an için kullanılan mevcut sistemde eylem merkezinde ses ve parlaklık ayarları daha önceden varsayılan ayarlar olarak kullanılıyor. Parlaklık için örnek verecek olursak parlaklık ayarına tıkladığınızda parlaklık ayarınız %0, %25, %50, %75 ve %100 olarak değiştirilebiliyor.

Aslında her isteğe yönelik olarak parlaklık değeri sunuluyormuş gibi gözükse de bu sistem pek kullanışlı bir sistem değildi. Bu sistem ile beraber hassas parlaklık ayarını doğrudan eylem merkezinden yapmak mümkün olmuyor. Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında ise hem ses hem de parlaklık ayarları seviye çubukları şeklinde gösteriliyor. Bu çubuklar üzerinde parlaklık değerini daha hassas şekilde ayarlayabiliyor olacaksınız. Bunun dışında diğer eylem merkezi ikonlarına da ek olarak hızlı eylem merkezi menülerinin sunulacağı ve ikonların daha geniş tutulacağı belirtiliyor.
Groove Music Maker Geliyor

Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında Windows varsayılan müzik uygulamasında da yenilikler yapacak. Varsayılan müzik uygulamasının Groove müzik uygulaması olduğunu zaten biliyoruz. Hemen hemen her formatta müzik açabilen uygulamaya ek olarak Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında yeni bir müzik düzenleme uygulaması kullanıcılara sunulacak. Kullanıcılara sunulacak olan Groove Music marker sayesinde artık basit seviyede ses dosyalarını düzenleyebileceksiniz. Yapmanız gereken sadece ses dosyalarını programla açmak olacak. İsterseniz yeni seri içerisinde oluşturduğunuz ses dosyalarını doğrudan kullanabileceksiniz.

Edge Tarayıcılarında Oturum Sekmelerinde Değişiklikler Geliyor

Windows 10 Creators internet tarayıcıları kısmında da yenilikler sunacak. Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında varsayılan tarayıcı olan Edge değişiyor. Artık Edge tarayıcılarında yer alan sekmeler çok daha detaylı olarak görüntülenebilecek. Diyelim ki aynı anda birden fazla sekme açtınız bu durumda yeni sekme özelliğini kullanarak açık olan tüm sekmelerin kutucuklar halinde ön izleme formatında görebileceksiniz.

Hem sekmeler arasında çok hızlı geçiş yapmanızı sağlayacak olan özellik hem de sekmelerin içeriklerini görüntülemenizi sağlayacak. Ayrıca sayfa yenilemelerine de uyumlu bir özellik kullanılacağı belirtiliyor. Edge tarayıcıda bu sistem ile beraber daha ne gibi yeniliklerin geleceği ise şimdilik net değil.
Özel Tema Renkleri

Windows 10 ile beraber işletim sisteminde belli başlı tema değişimleri yapılabiliyor. Tema seçimlerinde ise kullanıcılara pencerelerin geçişlerinde ve menü renklerinde istediklerini seçmeleri olanağı sağlanıyor. Hemen her türlü rengi seçerek tema tasarımlarınızı menüleriniz ve uygulama pencereleriniz dahil hemen her yerde kullanabiliyorsunuz.

Dosya pencerelerinde de rahatlıkla kullanılan renk seçim sistemi Windows 10 işletim sisteminin en çok sevilen yanlarından da biri olarak gösteriliyor. Bu özelliğin oldukça sevilmesi ise Microsoft’un yeni güncellemede bu özelliğe de yer vermesini sağlamış durumda. Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında artık tema renk seçimlerinde çok daha fazla renk seçeneğiniz olacağı gibi renklerinin tonuna kadar ayarlamalar yapabileceksiniz. Ayrıca özel oluşturulmuş olan renk tonları, yazı renklerinin farklı seçilmesi gibi özelliklerde kullanılabilir olacak.
Yardım Sisteminde Değişiklikler

Windows 10 işletim sisteminde ayarlar kısmına girdiğiniz zaman bir dizi menü ayarı karşınıza çıkıyor. Ekran, pil, kablosuz bağlantı gibi birçok ayarı bu ekranlar üzerinden düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca hemen her ayar menüsü altında da Microsoft tarafından o ayar ya da o sistem hakkında kullanıcılara bilgi vermek amaçlı olan yardım bölümüne ulaşabiliyorsunuz. Bu sistem sayesinde kullanıcılar rehber yazılarını okuyarak kolayca destek alabiliyor.

Fakat işletim sistemine uzak olan kullanıcılar yardım bölümünü etkili bir şekilde kullanamayabiliyor. Windows 10 Creators güncellemesi sorasında ise yardım sisteminde yenilikler getiriliyor. Artık yardım sisteminde kullanıcıların daha fazla bilgi alabilmesi ve daha kolay işlemlerini yerine getirebilmesi için yardım videoları da bulunacak. Ayarlar kısmından kullanıcılara girdikleri menülerde aradıkları ayarlarla ilgili olarak yardım videolarını görüntüleyebiliyor.
People Bar Sistemi Geliyor

Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında artık masaüstüne people bar adı verilen bir bölüm geliyor. Bu bölümde kullanıcıların mesajlarını veya postalarını anında paylaşması sağlanacak. Sadece yeni menüyü açmanız yeterli olacak. Yeni menüyü açtıktan sonra paylaşmak istediğiniz video ve fotoğrafları ya da mailleri gönderme alanına kopyalamanız yeterli olacak. Doğrudan buradan bilgileri göndermek istediğiniz kullanıcının iletişim bilgilerini girip paylaşmanız yeterli oluyor. Bu sistemde ise ilk aşamada Skype ve Mail bölümü kullanılıyor. Daha sonradan sistemin desteklediği yeni uygulamalar olacak mı merak konusu. Belki de bu sistem ile sosyal medya uygulamaları da bağlantılı olabilir.

Windows Defender Serisinde İyileştirmeler

Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında Defender uygulaması da değişiyor. Defender uygulamasının ayrıcalıklarını arttırmak ve başka bir virüs programına duyulan ihtiyacı azaltmak için uygulamanın çok daha etkili menüler sunulacağı belirtiliyor.Daha detaylı ve daha işlevsel menüler sunacak olan yeni Defender arayüzünün dışında artık izleme koruyucu sistemi ve kablosuz bağlantıların güvenliğini izlemek gibi ayrıcalıklı özellikler kullanıcılara sunulacak. Gezinme koruması gibi ekstra özelliklere de sahip olacak olan yeni koruma sisteminin yazılımsal olarak da geliştirilmesi ve daha güvenli hale getirilmesi de beklentiler arasında.

Windows Strore ve Haritalar Değişiyor

Windows 10 Creator güncellemesi Windows uygulamalarında da değişikliklere neden olacak. Öncelikle yeni Store uygulamasında ekstra tema indirme seçenekleri değişecek. Bunun yanında mağazanın genel tasarımlarında da değişikliklere gidilecek. Son olarak haritalar uygulamasına da ekstra menüler ekleneceğini belirtelim.
Windows 10 Creators Ne Zaman Çıkacak?

Tüm bu özellikleri ile beraber Windows 10 Creators güncellemesi 11 Nisan’dan sonra dağıtılmaya başlayacak. Güncellemenin tamamen tamamlanması için ne kadar süre gerekecek bilinmiyor.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
5,011
12,252
113
ALMANYA
Windows 10 Creators Update İndirmeye Hazır!

Windows 10'un beklenen büyük güncellemesi Creators Update, onu hemen yüklemek isteyenler için indirmeye sunuldu!
windows-10-creators-update-indirmeye-hazir.jpg
Aylardır önizleme sürümü olarak sunulan Windows 10 Creators Update, sonunda Insider olmayan PC kullanıcılarına da sunuldu. Güncelleme, Microsoft tarafından 11 Nisan'da Windows Update üzerinden dağıtılacak, ancak beklemek istemiyorsanız "Windows 10 Media Creation Tool"u indirip, Creators Update'i kendiniz yükleyebilirsiniz.

Beklemeyi tercih etmeniz halinde Microsoft'un yeni PC'lere öncelik vereceğini söyleyelim. Creators Update'e geçtikten sonra Windows 10'un birkaç yeni işlev kazandığını fark edeceksiniz. Bunlar arasında üç boyutlu çizimlere izin veren yeni 3D Paint uygulaması, web tarayıcısı Edge'de yapılan geliştirmeler var.

Bunların yanında oyunlara yönelik birkaç geliştirme de var. Yeni Game Mode, PC'nizin kaynaklarını oynadığınız oyuna ayırıyor ve oyundan daha iyi performans almanızı sağlıyor. Dahili Beam canlı yayın yapma özelliği, sadece Microsoft hesabınıza bağlı bir Beam hesabıyla oyunlarınızı canlı olarak yayınlamanıza izin veriyor.

Microsoft, Creators Update ile beraber gizlilik konusunda daha saydam olmak istiyor ve daha iyi bir gizlilik kontrolü sunuyor. Yeni bir PC'ye güncellemenin dahil olduğu Windows 10'u yüklerken "hızlı ayarları" kullanmanız önerilmiyor; bunun yerine karşınıza bir dizi gizlilik seçeneği geliyor. Bu seçenekler varsayılan olarak açık olsalar da, kolaylıkla kapatılabiliyorlar. Firma, Windows 10'un hangi tür veriler topladığına dair bir liste de yayınladı.

Her büyük güncelleme gibi Creators Update'in de kullanımdan kaldırdığı birkaç işlev var. Bunlar arasında Apps Corner ve Reading List bulunuyor.

Bu arada güncellemenin Windows'lu telefonlara gelmesi 25 Nisan'dan önce gerçekleşmeyecek ve yeni işlev sayısı, telefonlar için daha kısıtlı olacak.

Creators Update'i PC'nize hemen şimdi yüklemek için, Microsoft'un sayfasından Media Creation Tool'u indirebilir ve yükseltme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Microsoft, geçtiğimiz yıl oyun yayını servisi yapan Beam'i satın aldı ve yerleşik olarak Creators Update ile birlikte Windows 10'a yerleştirdi.
Beam'in Windows 10'a entegre olması ile birlikte artık dilediğiniz oyunu çok kolay adımlarla Beam üzerinden yayınlayabilirsiniz, üstelik harici bir yazılım indirmeye gerek kalmadan. Ayrıca entegre edilmiş sohbet penceresi oyun oynarken izleyicilerle etkileşiminizi arttırmanıza da imkan sağlar.

Beam'in yayın özelliği, Oyun Çubuğunda yer almaktadır ve buradan aktif edilir. Win tuşu + G'e basarak herhangi bir oyuna girdiğinizde Oyun Çubuğunu açabilirsiniz.

İlk olarak yayın özelliğinin etkinleştirildiğinden emin olmak için Xbox gizlilik ayarlarınıza göz atmanız gerekiyor. Buraya tıklayın ve ardından "Xbox One/Windows 10 Çevrimiçi Güvenlik" sekmesine tıklayın. "Oyun yayınlama" seçeneğini bulun ve seçili olduğundan emin olun.
İstediğiniz oyunu açın ve arından oyun çubuğunu açmak için Win tuşu + G'ye basın. Eğer bir Xbox kontrolcüsü ile oyun oynayacaksanız yalnızca Xbox tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
Yayın simgesine tıklayın – uydu çanağına benziyor.
Beam'in kullanım koşullarını kabul edin.
Yayın ayarlarınızı yapılandırın (tam ekran mı yoksa sadece oyun çerçevesi mi gibi) ve "Yayın yapmaya başlayın" butonuna tıklayın. Aynı pencereden kanalınızın bağlantısını da görüntüleyebilirsiniz.

Tebrikler, tüm bu işlemlerin ardından artık Beam'de yayındasınız! İyi eğlenceler!

--------------------

Microsoft, birkaç gün önce meraklı kullanıcılar için Windows 10 Creators Güncellemesini kullanıma sunmaya başladı. Güncelleme hem dosya boyutu bakımından, hem de özellikler bakımından oldukça büyük ve Windows 10 bilgisayarlara pek çok yeni özellik ekliyor.
Depolama alanı veya kullanılabilir alanı az olan bir Windows 10 bilgisayarınız ya da tabletiniz varsa Creators Güncellemesi için içerisinde yer alan Disk Temizleme aracını kullanarak bilgisayarınızda boş alan oluşturabilirsiniz.

Disk Temizleme aracı

İlk olarak Arama aracını kullanarak Disk Temizleme yazmanız gerekecek. Çıkan arama sonuçlarından Disk Temizleme aracını açın veya "Gereksiz dosyaları silerek diskte yer açın" şeklinde arama yapın.

Bu işlemin ardından Disk Temizleme aracı açılır ve temizlemek için bir sürücü seçmenizi ister. Biz Windows'un kurulu olduğu C: sürücüsünü temel alarak bu rehbere devam edeceğiz, siz farklı bir disk için de benzer adımları takip edebilirsiniz. İletişim penceresinin sol altında yer alan "Sistem dosyalarını temizle" butonuna tıklayın.

Burada yeni bir iletişim kutusu ile karşılaşacaksınız. Silinecek dosyalar bölümünde "Geçici Windows yükleme dosyaları" ve "Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri)" seçeneklerini seçin. Bu iki seçenekteki veriler, önceki Windows sürümlerine aittir. Eğer Windows 10 Creators Güncellemesinde sorun yaşıyorsanız veya eski bir sürüme geri dönmeyi düşünüyorsanız bu işlemi yapmayın.

Silmek istediğiniz tüm dosyaları seçtikten sonra "Tamam" butonuna basın ve temizlik işlemini başlatın.

Disk Temizleme size, "Geçici Windows yükleme dosyaları" ve "Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri)" dosyalarını sildiğinizde eski sürümlere dönemeyeceğinizi hatırlatan bir uyarı mesajı gösterecektir. Eğer kabul ediyorsanız "Evet" seçeneğine basıp devam edin.

Bu işlemin ardından Disk Temizleme aracı bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları temizleyecek ve PC'nizde daha fazla kullanılabilir boş alan oluşturacaktır.
Eğer Windows 10 Creators Güncellemesini yüklemek istiyor fakat diskinizde yeterli alana sahip değilseniz Disk Temizleme aracını kullanarak kurulum için yer ayırabilirsiniz. Ancak daha önceki sürümlere geri dönemeyeceğinizi unutmamanızda fayda var.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Kişilerim özelliği ile birlikte bütün sosyal iletişim araçlarımızı birbirine bağlamayı hedefleyen Microsoft, tek bir arayüzden, hem mail hemde mesajlaşma ihtiyaçlarını gidermeye çalışacak.
Windows 10’un Creators Update’i ile birlikte birçok yeni içerik eklendi. Özellikle yeni gelen oyun modunun Windows 10 kullanıcılarını bir hayli memnun ettiğini söyleyebilirim. Bunun dışında Creators Update ile gelmesi beklenen bir kaç özellik yetişemediği için gelecek güncellemelere atandı. Bunlardan birisi olan ve son derece ilgi çekici olan Kişilerim özelliği sonunda elle tutulur bir şekilde gözükmeye başladı.

Windows 10 Redstone 3 ile birlikte gelecek özellik, son derece ilgi çekici olacak gibi duruyor. İlk olarak geçen sene ortaya çıkan Kişilerim özelliği şu anda pek fazla özellik barındırmıyor. Şu anda geliştirme aşamasında olan özellik, mail, arkadaşlar, skype gibi sosyal uygulamaları birbirine bağlayan bir arayüz olarak çalışacak.

Kişilerim uygulamasını bağlamanız, adres defterinizde saklanan tüm kişilere hızlı erişim imkanı sağlayacak ve bunları görev çubuğuna bağlamanıza izin verecek. Eğer buradan kişiyi seçerseniz, o kişinin hangi sosyal uygulamada olduğunu gösterecek bir pencere açılacak. Bir kişiyi hem mail hem de arkadaşlar uygulaması ile bağlayabilir, bu sayede bütün iletişiminizi tek bir alandan yapabilirsiniz.

Şu anda arayüz son derece temel konulara odaklanmış durumda ancak ileride dosya sürükleyip paylaşma gibi özelliklerin gelip, WhatsApp gibi önemli iletişim araçlarının da gelmesi bekleniyor. WhatsApp’da tarayıcıyla uğraşmak yerine işletim sisteminin arayüzünden mesajlara erişmek hoş bir özellik olurdu.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows'u Açtığınızda Pencereleriniz Geri Gelsin!

Windows'u yeniden başlattığınızda önceki pencerelerinizin geri gelmesini mi istiyorsunuz? İşte bunu sağlamanın kolay yolu...

Mac kullanıcılarının keyfini sürdüğü işlevlerden bir tanesi, cihazlarını açtıklarında daha önce açık olan pencereleri bıraktıkları gibi bulmaları. Windows'un uyku modu benzer bir yetenek sunduğu için bu normalde Windows'ta önemli bir sorun değil; ancak şu sıralar çoğu Windows 10 kullanıcısı, planlanmayan yeniden başlatmalarla karşı karşıya kalıyor.

Windows'u yeniden başlattıktan sonra her programı kaldığı yerden otomatik olarak devam ettirmenin basit bir yolu olmasa da, bazı programları ve Dosya Gezgini'ni tekrar açmanın bir yolu var.
Windows yeniden başladıktan sonra Dosya Gezgini'ni kaldığı yerden devam ettirmek için, Denetim Masası > Dosya Gezgini Seçenekleri yolunu izleyin. Görünüm sekmesine tıklayın ve Oturum açmada önceki klasör pencerelerini geri yükle seçeneğini etkinleştirin.
Programları tekrar açmak için izleyeceğimiz yolun pek şık görünmeyeceğinin farkındayız. Ancak otomatik olarak açılmasını istediğiniz programları Windows'un Başlangıç klasörüne ekleyebilirsiniz. Firefox, Chrome, IE gibi web tarayıcıları da "kaldığım yerden devam et" işlevselliğini sunuyorlar. Başlangıç klasörünü Başlat menüsüne sağ tıklayıp Çalıştır komutunu verdikten sonra shell:startup yazarak bulabilirsiniz.

Bu klasöre Windows ile birlikte başlamasını istediğiniz programları sürükleyin. Kusursuz bir çözüm olmasa da, her zaman kullandığınız programların Windows açılışında başlamasını bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Microsoft, Dosya Yöneticisi ve Diğer Windows 10 Uygulamaları için Sekmeler Özelliğini Test Ediyor

Windows 10, yakında beklenen yeni bir özelliğe daha kavuşuyor. Microsoft, Windows 10 dosya yöneticisi ve diğer Windows 10 yerleşik uygulamaları üzerinde yeni Sekmeler özelliğini test ediyor.
Microsoft'un Windows 10'un gelecek güncellemeleri için test ettiği yeni bir özellik daha ortaya çıktı. Redmond merkezli teknoloji devi, Windows 10 dosya yöneticisi ve yerleşik diğer Windows 10 uygulamaları için yeni Sekmeler özelliğini test ediyor. Kısaca belirtmek gerekirse yeni özellik, Windows'u nasıl kullanacağınız konusunda işleri bir adım daha ileriye götürecek ve en azından Microsoft açısından çok önemli bir özellik.
Windows Central'dan yeni bir habere göre Redmond merkezli şirket, Windows 10 in "Tabbed Shell" adı verilen yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Microsoft'un üzerinde çalıştığı Sekmeler özelliğinin Windows 10 Redstone 3 veya Redstone 4 güncellemesi ile kullanıcılara sunulacağını tahmin ediyoruz.

Peki Windows 10'da sunulması beklenen Sekmeler özelliğinin gerçek amacı nedir? Windows 10'daki yeni Sekmeler özelliğini, aslında pencerelere yeni Sekmeler ekleyecek. Evet, bunu doğru anladınız: Windows nihayet uygulamalardaki sekmeler için doğal destek sağlayacak. Windows 10'daki yeni sekmeli deneyim, klasik Win32 uygulamaları, Universal Windows Platform uygulamaları ve Windows Mağazası'ndaki Win32 uygulamaları da dahil olmak üzere tüm uygulamalarda çalışacak.
Windows 10'daki yeni sekmeli deneyim, kullanıcıların Windows 10'daki bir uygulama için farklı sekmeler oluşturmalarına olanak tanıyacak. Örneğin, Word 2016'da bir dosya üzerinde çalışırken, başka bir dosya için yeni bir sekme oluşturabilir ve üzerinde çalıştığınız ana dosyaya bu dosyadaki bir şeyi kopyalayabilirsiniz.
Sekmeler özelliğinin kullanışlı olacağı başka bir yer ise açıkçası Dosya Gezgini olacaktır. Örneğin, İndirilenler klasörünü bir sekmede açabilir ve başka bir klasörü veya dizini başka bir sekmede açabilirsiniz. Dosya Gezgini'nde bulunan sekmeler, kullanıcıların uzunca bir süre istemekte oldukları bir özellik ve yeni Tabbed Shell tam olarak bunu yapacak.
Kaynaklarımıza göre, yeni Sekmeler özelliği, uygulamalar üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışmayacak ve geliştiricilerin, Sekmeler özelliğinin uygulamalarında sorunsuz çalışması için uygulamalarını optimize etmeleri gerekecek. Optimizasyon, esasen, Sekmeler özelliği etkinleştirildiğinde birden fazla pencere denetimi göstermeyecek ve geliştiriciler istedikleri takdirde başka değişiklikler de yapabilirler.
Microsoft, Windows 10 Redstone 3 güncellemesi ile gelen diğer bazı büyük yeni özelliklere daha yakından bir göz atacağımız Build 2017 Geliştirici Konferansında, yeni Sekmeler özelliğini de tanıtabilir. Yeni Sekmeler özelliği Windows 10 için büyük bir özellik olacak ve belki de Windows kullanıcı deneyimini kökten değiştirebilir.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows 10 işletim sistemli bilgisayar kullanıcılarına yönelik hazırladığımız bu makalemizde, Windows 10’u hızlı bir şekilde nasıl kapatılacağını anlatıyoruz.
Windows’un geçmişten günümüze kadar olan tüm sürümlerinde, bilgisayarınızı kapatmak için önce Başlat menüsüne daha sonra Güç ve Kapat adımlarını izlemeniz gerekiyor. Microsoft, tek tıklamayla Kapat seçeneğini kullanmamakta neden ısrar ediyor bilemiyoruz fakat bizler bunu kendi yöntemlerinizle nasıl yapacağınızı anlatacağız.

1. Güç Düğmesini Yeniden Programlayın

Bilgisayarınızı kapatmak istediğinizde bunu güç düğmesine basarak yapmak istemez miydiniz? Evet diyorsanız bunun kısa bir yolu bulunuyor. Güç düğmesine bastığınızda cihazınızın uyku moduna geçmesi yerine kapanmasını istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.
Başlat menüsünü açıyoruz ve arama çubuğuna güç seçenekleri yazarak listelenen sonuca tıklıyoruz. Soldaki menüden, Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin seçeneğine tıklıyoruz.

Gördüğünüz gibi Güç düğmesi, uyku düğmesi ve kapak ayarları bölümü açıldı. Bu ekranda, Güç düğmesine bastığımda seçeneğini Kapat olarak belirliyoruz. (Pilde ve Prize takılı seçeneklerinin her ikisinde de seçebilirsiniz.)
Daha sonra, Değişiklikleri kaydet diyerek yapmış olduğumuz ayarı kaydediyoruz. Bu adımdan sonra güç tuşuna bastığınızda bilgisayarınız kapanacaktır.

2. Kendi Kapatma Kısayolunuzu Ekleyin

Bilgisayarınızın güç düğmesi uygun olmayan bir konumda ise alternatif olarak, masaüstüne bir kapatma kısayolu ekleyebilirsiniz.

Masaüstünde herhangi boş bir alana sağ tıklıyoruz ve Yeni > Kısayol adımlarını izliyoruz. Açılan ekrandaki boş kutuya şu komutu yapıştırıyoruz:
%windir%\System32\shutdown.exe /s /t 0
Komutu yapıştırdıktan sonra İleri tuşuna basıyoruz ve sonraki sayfada oluşturduğumuz kısayola bir isim yazıp Son butonuna tıklıyoruz.
Artık masaüstündeki bu kısayola çift tıklayarak bilgisayarınızı kolayca kapatabileceksiniz.

3. Sağ Tıklama ile Bilgisayarı Kapatın

Bildiğiniz üzere Windows’u en az üç tıklamayla kapatabiliyoruz. Bunu ikiye indirecek bir yöntemimiz daha bulunuyor. Başlat menüsüne sağ tıkladığınızda
Bilgisayarı veya oturumu kapatın seçeneğinin altındaki Bilgisayarı Kapat seçeneğine tıklayarak da bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

4. Klavye Kısayolu ile Kapatın

Eski ama altın değerinde bir kısayol olan Alt + F4, varsayılan olarak kapanış seçeneği olarak belirlenmiş. Masaüstünü görüntülerken çalışan bu kısayolu kullanarak bilgisayarınızı hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz. Kısayolu uygularken masaüstünde değilseniz, o an aktif durumda olan herhangi bir program kapatılacaktır.
Windows 10’u kapatmanın daha hızlı, daha iyi ve daha akıllı bir başka yolunu biliyorsanız, bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin!

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows 10 Destek Süresi Ne Zaman Bitecek?

Microsoft, Windows 10 için bugüne dek yayınladığı ilk ölüm fermanına imzasını attı; kesin tarihi verdi!

Her Windows sürümü gibi, Windows 10'un da bir gün tarihe karışacağı bilinen bir gerçek. Ama şu ana kadar hiçbir Windows 10 yapısı için resmi desteğin ne zaman sona ereceği açıklanmamıştı. Şimdiyse, elimizde bir tarih var.
!Microsoft, ilk Windows 10 sürümünün, yani sürüm 1607'nin, resmi güncelleme desteğinin 9 Mayıs 2017'de sona ereceğini duyurdu. Bu tarih, büyük ihtimalle yayınlanan ilk Windows 10'un toplu güncellemeleri alacağı son tarih olacak. Bu tarihten sonraysa, güvenlik güncellemeleri dahil, bu sürüm için sunulmayacak.

Microsoft, tahmin edebileceğiniz gibi, Windows 10'u daha güncel bir sürüme yükseltmenizi öneriyor. Bunu yapmak için,

Microsoft'un download sayfasına ulaşmanız ve Hemen Güncelleştirin düğmesine basmanız yeterli.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Bu yeni özellik ile işlemcinin harcadığı güçten tasarruf edilebilecek.

An itibariyle Windows Insider üyelerinin erişebildiği Build 16176 sürümü, Windows 10’a yeni bir özellik kazandırıyor. Modern işlemcilerin güç potansiyelini kullanan yeni güç kısma özelliği, arka plan işlemlerinin daha verimli çalışmasını sağlıyor.
İlk olarak geçtiğimiz Ocak ayında yayınlanan Build 15002 sürümünün notlarında gün yüzüne çıkan güç kısma özelliği, işlemcilerde ortalama %11’e varan bir güç tasarrufu vadediyor. Güç kısma özelliği etkinleştirildiğinde Windows, işlemcinin gücünü arka plan işlemlerine en verimli olacak şekilde dağıtıyor. Bu sayede performanstan ciddi bir ödün verilmeden güç tasarrufu sağlanmış oluyor.
Güç kısma özelliğinin çalışma prensibi ise oldukça basit. İşletim sistemi, kullandığınız programlarda en yüksek performansı elde etmek ve arka plan işlemlerinde güç tasarrufu sağlamak için oldukça gelişmiş bir tespit algoritması kullanıyor. Bu algoritmayı kullanan işletim sistemi, kullanıcı için önemli uygulamaları tespit ediyor ve güç dengesini bu öncelik seviyesine göre ayarlıyor.
Kullanıcılar ayrıca bu özelliğin ne seviyede çalışabileceğini, güç menüsüne eklenen kayan çubuk ile belirleyebilecek. Önerilen ayarlar veya güç tasarrufu modları kullanıldığında güç kısma özelliği çalışırken, yüksek performans modunda bu özellik devre dışı bırakılacak.
Son olarak Ayarlar>Sistem>Pil menüsü altında bulunan uygulamaların pil kullanımı menüsü üzerinden her bir uygulamanın güç ayarları değiştirilebilecek. Dilerseniz güç kısma özelliğini açık bırakıp belirli programları bu özellikten ayrı tutabileceksiniz.
Windows 10’un güç kısma özelliği an itibariyle Intel’in Speed Shift teknolojisini destekleyen 6. nesil ve üzeri Core işlemcilerinde kullanılabiliyor. Ancak Microsoft, işlemci desteğini önümüzdeki aylarda genişletmeyi planlıyor