Neler yeni

TRT AVAZ 8 yaşında

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,325
Beğeniler
916
Konum
ALMANYA
#1
Azerbaycan'da, TRT AVAZ kanalının kuruluşunun 8. yıl dönümü ve Nevruz Bayramı dolayısıyla konser programı düzenlendi.
TRT AVAZ kanalının kuruluşunun 8. yıl dönümü ve Nevruz Bayramı dolayısıyla Azerbaycan'da "Nevruz Gala 2017" isimli konser programı düzenlendi.


Başkent Bakü'nün yeni mimari sembollerinden Haydar Aliyev Merkezi'ndeki konserde, Emre Aydın ile Azerbaycanlı sanatçılar Azerin, Alim Kasımov, Fergane Kasımova ve Natig Ritm Grubu sahne aldı.

26 ülke ve 15 özerk cumhuriyette yayın yapan TRT AVAZ'dan canlı olarak yayımlanan konserle Azerbaycan'daki Nevruz coşkusu Bakü'den tüm dünyaya taşındı.

Natig Ritm Grubunun geleneksel vurmalı çalgılar ve danslarla yaptığı gösteriyle başlayan konser, minik ses sanatçılarının Karabağ Şikestesi türküsüyle devam etti.

Performansıyla izleyicilerin beğenisini toplayan Azerin'in söylediği "Çırpınırdı Karadeniz" türküsü büyük alkış aldı.
Ünlü ses sanatçısı Alim Kasımov'un söylediği "Muğam" ve tiyatro sanatçılarının ünlü şairlerden seslendirdiği şiirler de büyük beğeni topladı.

Davetliler Emre Aydın'ın performasına da büyük ilgi gösterdi ve şarkılara eşlik etti. Konser, Fergane Kasımova'nın "Bir millet, iki devlet" isimli şarkıyı söylemesiyle sona erdi.

Konser için Bakü'de bulunan TRT Televizyon Dairesi Başkanı Tuncay Yürekli, yaptığı açıklamada, TRT AVAZ'ın amacının Türk cumhuriyetlerindeki ortak kültürü daha öne çıkarmak ve birliktelikleri artırmak olduğunu söyledi. Yürekli, "Bundan sonra da hem Türkiye'de hem de diğer Türk cumhuriyetlerinde güzel etki yaratacak yayınlara imza atacağız" dedi.

21 Mart 2009 tarihinde yayın hayatına başlayan TRT AVAZ, Türkiye ve Türkçe konuşan geniş coğrafyada yayın yapıyor.
Türk dünyasının ortak kanalı, ortak sesi olma iddiasını taşıyan TRT AVAZ kanalında Orta Asya, Kafkasya, Türkiye ve Balkanlar ile yayınlarının ulaştığı diğer alanlara yönelik haber, kültür, sanat, eğitim müzik, eğlence, çocuk, belgesel ve yarışma programlarına yer veriliyor.
 
Son düzenleme: