Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Sinyal Kalitesi Yükseltme

TurKhan

0
Üye
3 Nis 2017
151
11
18
Isparta
Merhaba, ben Next 2000 HD Minix Internet Machina kullanıyorum. Çok memnunum makinadan. Herkese öneriyorum. Bir arkadaşıma da aynı makinadan aldık. Arkadaşım Antalya Konyaaltı'nda 11 katlı bir binanın 1'inci katında oturuyor. Binada merkezi uydu sistemi var ve bu uydu sisteminde sadece Türksat ve Hotbird uyduları var. Sanırsam merkezi sistemden ve birinci katta oturmasından dolayı sinyal kalitesinde düşme oluyor. Mesela hotbird uydusunu tarattığımızda sadece 592 kanal buluyor. Bu yüzden size sormak istedim. Biz sinyal seviyesi ve kalitesini nasıl artırabiliriz? Yardımcı olursanız çok seviniriz.

nextreyiz61

0
Özel Üye
8 Şub 2015
498
64
28
Trabzon
merhabalar;
Normalde standart bir kablo olduğunu varsayarsak 40 m ve sonrasında milim de olsa sinyaller mesafe arttıkça aşama aşama düşmeye başlar. Kablo eskiyse ( 10 yıl + ) sinyal taşımakta sıkıntı yaratabilir. Kablo hattınızı kontrol ediniz.
Eğer kablo bağlantı hatlarınız yeniyse çanak anten ayarını kontrol ettiriniz kolay gelsin

TurKhan

0
Üye
3 Nis 2017
151
11
18
Isparta
merhabalar;
Normalde standart bir kablo olduğunu varsayarsak 40 m ve sonrasında milim de olsa sinyaller mesafe arttıkça aşama aşama düşmeye başlar. Kablo eskiyse ( 10 yıl + ) sinyal taşımakta sıkıntı yaratabilir. Kablo hattınızı kontrol ediniz.
Eğer kablo bağlantı hatlarınız yeniyse çanak anten ayarını kontrol ettiriniz kolay gelsin

Teşekkürler. Tavsiyeniz üzere içi bakır, yeşil kablo aldık, eski kablo ile değiştireceğiz. Akşama sonucu yazacağım buradan.

Kablonun markası: Reçber RG6U6 PHY CU-CU

Son düzenleme:

TurKhan

0
Üye
3 Nis 2017
151
11
18
Isparta
Arkadaşlar bugün kablomuzu değiştirdik. Hotbird kanal sayımız 592'den 938'e yükseldi. Canal + Sport 2'yi bulduk. Ama Canal + Sport 1 ve Eurosport kanallarını bulamadık. Sorun sizce çanak ayarından mıdır yoksa 11 katlı binanın 1'inci katında oturulduğundan dolayı kablo uzunluğundan ve merkezi sistem olduğu için midir? Yardımcı olursanız seviniriz. Teşekkürler.

tv17

0
Özel Üye
6 Şub 2015
637
181
43
11278 V 27500

Bu frekansta sinyal varmı yokmu ? eğer yok ise çanak ayarsız

nextreyiz61

0
Özel Üye
8 Şub 2015
498
64
28
Trabzon
12692 H 27500 frekansını kontrol ediniz. Hotbird uydusunda en düşük sinyal bu frekanstadır. Ancak bu şekilde de çanak ayarınızın nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.
Eğer sinyal alıyorsanız mutlaka network tarama ile taramanızı yapınız. Eğer liste yine aynıysa bahsettiğiniz kanalları bulmak için ilgili frekanslarını elle taratınız. kolay gelsin

Son düzenleme:

TurKhan

0
Üye
3 Nis 2017
151
11
18
Isparta
merhaba şebeke ayarlarını açık yapın tekrar taratın isterseniz

Network Arama'da açık seçeneğini seçtim ama işe yaramadı. :upset:

--------------------

11278 V 27500

Bu frekansta sinyal varmı yokmu ? eğer yok ise çanak ayarsız

11278 V 27500 frekansında sinyal yok.

--------------------

12692 H 27500 frekansını kontrol ediniz. Hotbird uydusunda en düşük sinyal bu frekanstadır. Ancak bu şekilde de çanak ayarınızın nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.
Eğer sinyal alıyorsanız mutlaka network tarama ile taramanızı yapınız. Eğer liste yine aynıysa bahsettiğiniz kanalları bulmak için ilgili frekanslarını elle taratınız. kolay gelsin

12692 H 27500 frekansını kontrol ettim ancak sinyal yok.

--------------------

Arkadaşlar acaba anten ayarlarımız doğru mu sizce? Bu binada merkezi sistem var ve sadece 2 uydu var (Türksat ve Hotbird). Anten ayarlarında DiSEqC Switch seçeneğinde Türksat için A/OFF seçtik, Hotbird için de B/OFF seçtik. Sizce doğru mu yapmışız?

nextreyiz61

0
Özel Üye
8 Şub 2015
498
64
28
Trabzon
diseqc swichlerin doğru yanlış olsa hiç sinyal gelmezdi. Malesef sorununuz çanak anten ayarındadır. Çanak anten kontrol edilmelidir.

aska_asik

0
Üye
8 Ara 2017
11
0
1
Arkadaşlar bugün kablomuzu değiştirdik. Hotbird kanal sayımız 592'den 938'e yükseldi. Canal + Sport 2'yi bulduk. Ama Canal + Sport 1 ve Eurosport kanallarını bulamadık. Sorun sizce çanak ayarından mıdır yoksa 11 katlı binanın 1'inci katında oturulduğundan dolayı kablo uzunluğundan ve merkezi sistem olduğu için midir? Yardımcı olursanız seviniriz. Teşekkürler.

Hotbird uydusuna ayarlanmış çanak antendeki quattro lnb'yi kontrol edin. Eylül 2014`teki Türksat 4a uydu aktarımında 0,3db ve daha yüksek gürültü oranlı quattro lnb 'lerin bazı frekansları almadığı görüldü. Tabii diğer arkadaşların dediği gibi çanak hassas ayarını yaptıktan sonra ilgili kanalları bulamadıysanız lnb'nin kör olması muhtemel.

Musa24

0
Özel Üye
4 Eki 2016
296
270
63
Adana
Merhaba, ben Next 2000 HD Minix Internet Machina kullanıyorum. Çok memnunum makinadan. Herkese öneriyorum. Bir arkadaşıma da aynı makinadan aldık. Arkadaşım Antalya Konyaaltı'nda 11 katlı bir binanın 1'inci katında oturuyor. Binada merkezi uydu sistemi var ve bu uydu sisteminde sadece Türksat ve Hotbird uyduları var. Sanırsam merkezi sistemden ve birinci katta oturmasından dolayı sinyal kalitesinde düşme oluyor. Mesela hotbird uydusunu tarattığımızda sadece 592 kanal buluyor. Bu yüzden size sormak istedim. Biz sinyal seviyesi ve kalitesini nasıl artırabiliriz? Yardımcı olursanız çok seviniriz.

Üstadım eğer çok sııkıntı olmayacaksa naçizane cihaza hazır kanal listesi yükleyerek yada taramaları yapılmış başka bir cihazla test edermisiniz, sinyal gecikmesi gibi bir sorunla cihaz kanal bulamıyor olabilir mi?

TurKhan

0
Üye
3 Nis 2017
151
11
18
Isparta
Üstadım eğer çok sııkıntı olmayacaksa naçizane cihaza hazır kanal listesi yükleyerek yada taramaları yapılmış başka bir cihazla test edermisiniz, sinyal gecikmesi gibi bir sorunla cihaz kanal bulamıyor olabilir mi?

Hazır kanal listesi yükledim. Ancak bu sefer de kendi taratmamda bulduğum gösteren kanallar (Hotbird), hazır kanal listesinde göstermez oldu. Acaba bunun sebebi nedir? Belkide bizdeki problemin kökü bu olabilir mi?

DOST_6080

0
Üye
4 Şub 2015
4,946
15,652
113
59
TüRKİYE CUMHURİYETİ
Lnb degerlerinizde sapma var (lnb kaynaklıdır 12380v27500 ise 12378 gibi) +- 3-4 deger ekleyip çıkartın. powervulu veya tandberg kanal seyretmez iseniz sorun olmaz (seyredersenizde usb ile atacagın softcamda tp degerini sizin aldığınız degerde girmek gerekir)

TurKhan

0
Üye
3 Nis 2017
151
11
18
Isparta
Lnb degerlerinizde sapma var (lnb kaynaklıdır 12380v27500 ise 12378 gibi) +- 3-4 deger ekleyip çıkartın. powervulu veya tandberg kanal seyretmez iseniz sorun olmaz (seyredersenizde usb ile atacagın softcamda tp degerini sizin aldığınız degerde girmek gerekir)

Evet kesinlikle sorun bu! Dediğiniz gibi frekans değerini +- 3-4 dğer ekleyip çıkarınca sinyal kalitesi yükseliyor ve kanallar göstermeye başlıyor. Peki şimdi ben ne yapayım? Hazır kanal listesi üzerinde tek tek frekans değerleri mi değiştireyim yoksa kör tarama mı yapayım? Bir de neden Lnb değerlerimde sapmalar oluyor?

Son düzenleme:

DOST_6080

0
Üye
4 Şub 2015
4,946
15,652
113
59
TüRKİYE CUMHURİYETİ

Evet kesinlikle sorun bu! Dediğiniz gibi frekans değerini +- 3-4 dğer ekleyip çıkarınca sinyal kalitesi yükseliyor ve kanallar göstermeye başlıyor. Peki şimdi ben ne yapayım? Hazır kanal listesi üzerinde tek tek frekans değerleri mi değiştireyim yoksa kör tarama mı yapayım? Bir neden Lnb değerlerimde sapmalar oluyor?

Abim Emu ile seyrettiğin kanal yok ise sorun yok ister elle düzelt ister kör tarama yaptır farketmez.(Örnek astra4a- thor gibi sorun olmaz seyrediyorsan softcam dosyasını indir biss -pw-T gibi simgelerden sonra örnek P:12380:00:01... gibi yazan yerdeki frekansı sende çıkana göre düzenle kaydet ve yükle).

Merkezi sistem Lnb oldugu için degiştirmezler apt. yönetimi.

TurKhan

0
Üye
3 Nis 2017
151
11
18
Isparta
Abim Emu ile seyrettiğin kanal yok ise sorun yok ister elle düzelt ister kör tarama yaptır farketmez.(Örnek astra4a- thor gibi sorun olmaz seyrediyorsan softcam dosyasını indir biss -pw-T gibi simgelerden sonra örnek P:12380:00:01... gibi yazan yerdeki frekansı sende çıkana göre düzenle kaydet ve yükle).

Merkezi sistem Lnb oldugu için degiştirmezler apt. yönetimi.

Bu işte bir terslik var ama anlayamadım gitti. Ben kanalların orijinal frekansında Yatay olanları Dikey, Dikey olanları Yatay yapınca kanallar geliyor. Bu işteki yanlış nerededir acaba yardımcı olabilir misiniz?

DOST_6080

0
Üye
4 Şub 2015
4,946
15,652
113
59
TüRKİYE CUMHURİYETİ
Abim hata muhtemelen sende degil binadaki santral lnb lerinde 2 H - 2 V girişlerinde hata var gibi anlatımınızdan ya yanlış girilmiş yada santral v/h arıza var seçemiyor.

TurKhan

0
Üye
3 Nis 2017
151
11
18
Isparta
Abim hata muhtemelen sende degil binadaki santral lnb lerinde 2 H - 2 V girişlerinde hata var gibi anlatımınızdan ya yanlış girilmiş yada santral v/h arıza var seçemiyor.

O zaman yönetime santral lnb'de arıza var değiştirmek gerek mi diyelim?

--------------------

Santral lnb yi değiştirerek sorununuzu çözümleyebilirsiniz.

Bu santral lnb normal lnb'den farklı mı? Kaç paradır? Bir de önereceğiniz iyi bir santral lnb var mıdır? Teşekkürler.