Neler yeni

[PC Oyun] ONline oyun dünyasında Neler oluyor

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
86
#1
[FONT=&quot][h=1]Online oyunlar: Neye dikkat etmeliyim?[/h]Özellikle çocuklar ve gençler her zevke ve her tarza hitap eden online oyunlardan büyülenmektedirler. Ancak bunlarda gençlik ve veri koruma, para tuzağı riskleri ayrıca aslında istediğinde daha fazla zamanı bununla geçirme riski kol gezmektedir. SCHAU HIN! Bunda büyülenmenin ne önem taşıdığını ve burada anne ve babaların neye dikkat etmeleri gerektiğini özetlemektedir.[/FONT]

[FONT=&quot]
© Mikael Damkier / Fotolia[h=2]Büyüleyici online rol oyunları[/h]Oyun üreticileri neredeyse her ilgi alanı için uygun online oyunlara sahipler, aksiyon, düşünce ve grup oyunları, sıçrama ve koşma, atıcılık, strateji, simülasyon, rol oyunları veya spor. Online oyunlarda çocuklar ve gençler başka gruplarla canlı oynayabilirler, kendi aralarında takas yapabilirler ve birlikte kampanyalar veya stratejiler üzerinde çalışabilirler. Bununla birlikte ayrıntılı olarak yeteneklerini üst seviyede devreye sokma zorunluluğunu ve oyun arkadaşlarını kabullenmeyi öğrenmesi söz konusudur. Sosyal bileşenleri artırmak için online oyunlarının çoğu Facebook gibi sosyal networklarla bağlantılıdırlar Bunun haricinde oyuncular oyun skorlarını postalayabilirler ve başkalarını birlikte oynamaya çağırabilirler ve bunun için genellikle bir oyun bonusuyla ödüllendirilmektedirler.
[h=2]Online rol oyunlarında çeşitli tipler[/h]Online oyunlar sadece ne oynandığı ile değil nerde oynandıklarıyla da farklılık göstermektedirler. Browser-oyunları normal web- Browserı vasıtasıyla oynanabilen online oyunlardır. Bir yazılımın yüklenmesi ve bir programın kurulması gerekmemektedir. Browser oyuncu ile oyun dünyası arasında kesişim noktası olarak kullanılmaktadır. Browser-oyunlarında başlangıçta sadece çok az zamana mal olan oldukça düşük giriş engelli genellikle oldukça basit oyunlar söz konusudur.
Massively Multiplayer Online Games (devasa çok oyunculu online oyunlar), kısaca MMOG’lar çok sevilmektedir. MMOG’lar genellikle rol oyunlarıdır: Oyuncular sanal bir oyun figürü, bir avatar seçerler ve oyun tecrübeleriyle onun becerilerini sürekli geliştirirler. Klan veya lonca diye adlandırılan bir oyun arkadaşları grubunda birlikte görevleri veya misyonları çözerler.
Second Life gibi sanal dünyalar dar anlamda online oyunlar değillerdir, ancak sıkça bu bağlamda tartışılmaktadırlar. Burada kullanıcılar genellikle oldukça ayrıntılı bir şekilde gerçekçi bir çevre resmeden bir tür paralel dünyada adeta bir hayat sürdürmektedirler. Oyuncu burada diğer oyuncularla ya da onların oyun figürleriyle sürekli bağlantı içindedir.
[h=2]Veri korumaya dikkat ediniz[/h]Birçok online oyun oyuncunun kaydını ve kişisel verilerin açıklanmasını gerektirir. Burada özel bir dikkat ve basit kurallar geçerlidir: Azı daha iyidir. Bir E-Mail-adresinin talep edilmesi halinde anonim veya sadece böylesi amaçlar için kurulmuş bir adresin kullanılması mantıklıdır. Verilerin ne için kullanıldığını (örneğin reklam amacıyla) anlamak için genel iş koşullarına (AGB) ve/veya veri koruma hükümlerine bakınız. E-Mail-adresi, sosyal-medya-profili veya telefon numarası gibi kişisel verilere ihtiyaç duyulmayan sunucuların seçilmesi çok daha iyidir. Siz veya çocuğunuz böylesi bir oyundan kaydınızı sildirirseniz, bütün verilerin silinmesini talep etmeye hak sahibisiniz.
[h=2]Oyun dâhilindeki masrafları göz önünde tutunuz[/h]Online oyunları çoğu öncelikle esas itibariyle ücretsizdirler, ancak kendilerini ücrete tabi geliştirmelerle finanse etmektedirler. Bu modele "Freemium" denilmektedir, "free", yani ücretsiz ile ilave oyun turları veya oyun başarısını artırmak için oyun aletleri için ödeme teklifleri gibi "Premium" karışımıdır. Önemli olan bu tekliflerin gerçek paraya mal olduğunu çocuğunuza anlatabilmenizdir. Başlangıçta böylesi oyunlardan tamamen vazgeçilebilir, daha fazla oyun deneyimi ve ilerleyen yaş ile birlikte çocuğunuzla sabit bir bütçe kararlaştırabilirsiniz. Genel olarak geçerli olan: Anne ve babanın onayı olmaksızın reşit olmayanlar masraf oluşturan sözleşmelere giremezler. Ancak: Eğer genç oyun geliştirmelerini harçlığı ile öderse bir istisna oluşmaktadır.
[h=2]Online oyunlarda reklam[/h]Oyun üreticileri için bir başka önemli gelir kaynağı web sayfasındaki veya hatta oyundaki reklamdır. Bu reklam sıkça oyun olarak yapılandırılmıştır, öyle ki özellikle genç çocuklar ticari bir sunumun söz konusu olduğunu hiç fark etmezler. Bu sebeple oyunların mümkün olduğunca reklamsız veya en azından reklamın belirgin şekilde işaretlenmiş olmasına ve çocuklar için uygunsuz içerikler veya doğrudan satış teklifi içermemesine dikkat ediniz.
[h=2]Gençliği koruma – uygun oyunlar seçme[/h]Online oyunlar için Gençlik Medya Koruması Devlet Anlaşması düzenlemeleri geçerlidir, bunun anlamı çocuklar için gelişmeyi olumsuz etkileyen içerikleri içermemesidir. Ancak online oyunlar için bugüne kadar henüz yaş belirtme yükümlülüğü getirilmemiştir. Seçiminizde size pedagojik tavsiye portalleri yardımcı olur. SCHAU HIN! Web sitesinde çocuklar için bilgisayar ve online oyunların değerlendirilmesi ilk dayanak noktalarını vermektedir. En iyisi oyunu siz kendiniz de test edin ve örneğin gerçekçi şiddet içerip içermediğine dikkat edin. Şayet oyun chat sunuyorsa, gençliği olumsuz etkileyecek içerikler ve linklerin kaldırılması için yöneticisi olmalıdır.
[h=2]Zaman bütçesi tespiti[/h]Oyunlar oyuncu online olmadığında dahi adeta sonsuzca devam ettiklerinden sıkça gurubu vasıtasıyla müşterek oyun başarısına mümkün olduğunca çok zaman yatırması için belirli bir baskı altında kalıyor. oyuncular online olmasalar dahi adeta sonsuzca devam ediyor. Oyuncular sıkça yeni bir kampanyanın veya yeni bir aksiyonun başladığı haberini de alıyorlar ve kendilerini yine oyuna adamaya çağrılıyorlar. Burada özellikle çocuklar ve gençler için bir zaman bütçesinin tespit edilmesi geçerlidir.
[h=2]Kontrol listesi[/h]Aşağıdaki noktalar sayesinde oyununun çocuğunuz için muhtemelen uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Burada da geçerli: En iyisi birlikte oynamak ve çocuğun reaksiyonlarına tam dikkat etmek.
[h=3]Veri koruma[/h]Oyun kayda zorlamıyor ve zorladığında kişisel veriler istemiyor ve anne ve babanın onayını şart koşuyor. AGB’de bunların üçüncü şahıslara iletilmemeleri ve reklam amaçlı kullanılmamaları açıkça belirtilmiştir.
[h=3]Ücretler[/h]Oyun mümkün olduğunca ücretsiz ve ayrıca aktif olarak oyun geliştirmeleri için gerçek para yatırmaya çağırmıyor. Oyun ilerlemesi ücrete tabi ilaveler olmaksızın garantiye alınmış.
[h=3]Reklam[/h]Oyun mümkün olduğunca reklamsız ya da en azında reklamı açıkça işaretliyor. Bu çocuklar için doğrudan alış çağrısı ve gençleri olumsuz etkileyici içerikler içermiyor.
[h=3]Gençliği koruma[/h]Oyun şiddet içermiyor, en azında gerçekçi şekilde canlandırılan türden değil. Oyun figürleri cinselleştirilerek yapılandırılmamışlar. Oyun hedefleri genelde anne ve baba eğitiminin değerleriyle uyum gösteriyor.
[h=3]Zaman faktörü[/h]Oyun bilhassa fazla zaman harcaması için çocukları baskı altına almıyor ve mail yoluyla oyuna girmesi için çağrı göndermiyor. En azından böylesi haber vermeler her an kaldırılabiliyorlar.[/FONT]


--------------------

Canımız sıkıldığında bir çoğumuz online oyun oynamak isteriz. Ama hangi oyunu oynayacağımıza bir türlü karar veremeyiz. İşte sizler için bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. En güzel online oyunları oynamak istiyorsanız, kesinlikle bu galeriye göz atmalısınız.

Gelişen teknoloji ile beraber online oyunlar arasındaki rekabet gittikçe arttı. Eskiden oynanacak oyun bulunamıyordu. Artık bu sorun ortadan kalktı ve grafikleri müthiş oyunlar arasından seçim yapmak zorlaştı. Sizler için bu durumu biraz kolaylaştırmaya çalışacağız. Hem ücretsiz, hem de güzel online oyun arayışına mı girdiniz. Sizleri böyle alalım. Çünkü hazırladığımız listede gerçekten çok başarılı oyunlar var. Korkmayın hepsi ücretsiz.
Wind of LuckGenel olarak deniz savaşlarının anlatıldığı bir oyun olan Wind of Luck, kendi ittifakınızı kurup düşmanlarınıza karşı büyük bir savaş vermenize de olanak sağlamaktadır. Kategorisinin en iyilerinden birisi olduğunu ve indirme boyutunun çok ufak olduğunu hatırlatmak isteriz.

İndirmek İçin Tıkla

TravianStrateji konusunda kendisine güvenenlerin bir numaralı oyunu olan Travian, yıllardır yenilenen yapısı ile oyunculara en iyi hizmeti vermeye çalışmaktadır. Yeni gelen güncellemelerin ardından oyunun daha kaliteli bir hal aldığını öğrendik. Denemenizi tavsiye ederiz.

Oynamak İçin Tıkla

League of Legends (LOL)Milyonlarca oyuncunun oynadığı Lol, günümüzün en sevilen oyunu ünvanını elinde bulunduruyor. Dota'ya benzetildiği için bazı tartışmalar çıksa da, oyun gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Eğer savaş konusunda kendinize güveniyorsanız, bu oyunu denemenizi öneririz.

Oynamak İçin Tıkla

Might & Magic Heroes OnlineTarayıcınız üzerinden hiç bir indirme yapmadan oynayabileceğiniz oyunda, Legend Online keyfinde bir oyun sizleri bekliyor. Rakiplerinizle sıra ile saldırılar gerçekleştirip savaşta başarılı olmaya çalışıyorsunuz. Oyunda kahramanın yanı sıra, şehir ve ordularınızı da güçlendirebiliyorsunuz.

Oynamak İçin Tıkla

World of TanksAvrupa oyun ödülleri dahil olmak üzere bir çok ödül kazanan World of Tanks, 20. yy'ın ortasındaki savaşları konu alan devasa online oyundur. Oyunda her ülkeden birilerini görmek mümkün. Geniş çaplı oyuncuya itap eden oyunda, kontrolünü sağladığınız tankla düşmanlara karşı savaşıp onlara Türk'ün gücünü göstermelisiniz. Bizden size tavsiye olarak gelsin. 6 GB'lık büyük boyutuna aldırış etmeden oyunu indirmenizi öneririz.

Buraya Tıklayarak Oyunu Oynayın

Vast WarsTarayıcı tabanlı olarak oynanabilen ve strateji konusunda kendisine güvenenlerin adresi olan Vast Wars, genellikle tecrübeli kişilerin yer aldığı bir oyun. Kendinize güveniyorsanız, sizleri böyle alalım.

Oynamak İçin Tıklayın

SKILL: Special Force 2Efsane Call of Duty oyununa benzerliği ile Türk oyuncuların gönlünde kısa sürede büyük bir taht kuran Special Force 2, oyunun tamamen ücretsiz olması en büyük avantajlarından biri. FPS türünde oyun seviyorsanız, sizleri böyle alalım.

►Oynamak İçin Buradan Linkine Tıkla

Stormfall: Age of WarTravian tarzında strateji oyunu olan Stormfall: Age of War, oyuncularına keyifli vakit geçirtiyor. Oyun Facebook'un en çok oynanılan 2. strateji oyunudur. Bu unsuru da dikkate aldığımızda, oyunun çok iyi olduğunu söylemek gerek.

Oynamak İçin Tıkla

World of WarplanesWorld of Warplanes oyunu da, World of Tanks gibi Wargaming - Persha Studio iş birliği ile hazırlanmıştır. Oyundaki savaşlar 2. dünya savaşı döneminde geçmektedir. Amerika, Japonya, Sovyetler Birliği ve Almanya olmak üzere 4 farklı ülkeye ait savaş uçakları var. Bu oyunun da indirme boyutu 6 GB'dır. Karada tank ile savaşamıyorum diyorsanız, bir de şansınızı havada deneyin deriz.

►Oynamak İçin Buraya Yazılı Linke Tıklayın

Seafight​Hikayesi de bulunan online oyun, tarayıcı üzerinden oynanılıyor olup verilen eski bir gemiyle büyük savaşlara katılarak büyümeye ve yeni gemilerle daha güçlü rakiplere karşı başa baş mücadele vermeye çalışıyoruz.

Oynamak İç​in Tıkla

Neverwinter Tyranny of DragonsDönemin en çok konuşulan oyunu olan Neverwinter, Knight ve Metin 2 gibi oyunlardan kaliteli görselleri ile sıyrılmayı başardı. 2013 yılının en çok oynanılan oyunu olduğunu da hatırlatmak istedik.

Oynamak İçin Tıkla

Metin 2Efsane oyunlar listesinin başlarında yer alan oyun, yıllardır oyuncularına keyifli dakikalar yaşatmaktadır. Fazla söze gerek yok. Ülkemizin uzun yıllardır yıkılmayan online oyunlarından biri.

Oynamak İçin Tıkla

--------------------

Oyuncular bu haftanın tüm zorluklarını tamamlamayı başarırlarsa başka bir bedavaya sahip olabilirler. Sezon 4'ün Week 3'ü Fortnite: Battle Royale'de devam ediyor, bu da Battle Pass sahipleri için yeni bir dizi setin mevcut olduğu anlamına geliyor.

Sezon 4'ün Week 3'ü Fortnite: Battle Royale'de devam ediyor, bu da Battle Pass sahipleri için yeni bir dizi setin mevcut olduğu anlamına geliyor. Her zamanki gibi zorluklar, Battle Pass'ınızı yükseltmenize ve yeni ödüllerin kilidini açmanıza izin veren tamamlanmış hedeflerin bir karışımını sunar, ancak hepsini süpürmeye çalışan oyuncular için bekleyen bir başka bonus daha vardır.
Geçen iki hafta olduğu gibi, belirli bir haftadaki tüm zorlukları süpüren oyuncular oyunun yeni Blockbuster zorluklarından birini tamamlayacaklar. Bunun için ödül özel bir yükleme ekranıdır; öncelikle kozmetik iken, yükleme ekranındaki gerçek değer, ücretsiz bir Battle Pass katmanına yol açan bir sırrı gizlemesidir.
Week 3'teki tüm zorlukları tamamlamayı başarabilirseniz, bir holografik harita etrafında toplanmış bir grup kahramanın yer aldığı bir yükleme ekranı elde edersiniz. Haritaya çok yakından bakarsanız, ekranın ortasından soldaki adada bir Battle Pass'ın soluk bir silueti olduğunu fark edeceksiniz.
Haritayı yakınlaştırmak, üsretsiz katmanın Fatal Fields'ın güneybatısında olduğunu ortaya çıkardı. İşaretlenmiş yere gidin ve toplandığında bir ücretsiz rütbe ile ödüllendirileceğiniz bir Battle Pass simgesi bulacaksınız. Simgenin tam yerini haritadan görebilirsiniz.


Daha önce olduğu gibi, ücretsiz Battle Pass katmanını elde edebilmek için tüm Week 3 zorluklarını ve karşılık gelen Blockbuster zorluğunu tamamlamanız gerekecektir; tüm önkoşulları karşılamadıkça öğe haritada görünmez. Bu nedenle, yerini bilseniz bile ücretsiz rütbeye ulaşmak için bu haftaki zorlukların hiçbirini atlayamazsınız.
Fortnite'ın Week 3 zorlukları, basit hedeflerin ve bazı daha zorlu görevlerin olağan karışımından oluşur.