Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Minix HD Serileri İnternet Bağlantısı Sorunları.(Başka Konu Açmayınız.)

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
Ne olduğunu biliyorum onu açıklamana gerek yoktu :) sonuçta kablo takıyorsun minixe 2ci aparattan insanlar modemden direkt wireless parça ile almak istiyor yayını ve parçayı istediği yerde cebinde taşımayı usb tarzı olarak olay bu senin dediğin çok eskiden beri var eski sistem yani :)

Ne olduğunu bildiğinizi söylüyorsunuz ama Kablo kullanılıyor dediğiniz için anladığınızı tam olarak ifade edemediniz.
USB de uydu alıcısının yanındadır, butür kablosuz köprü cihazları da. USB de modeme kablosuz bağlanır, bu tür köprü cihazları da...
Yalnızca bunlar uygun donanımla birbirine uygun şekilde bilen biri tarafından model tespiti yapılarak kullanıldıklarında sorun yaşanmaz.
Aslında bunları tartuşmak da yersizdir. Çünkü bütün dünya da ve türkiyede ağ teknolojilerini bilenler bunları bilirler ve kullanırlar.
Eski/yeni konusunda gelince teknoloji eski ve oturmuş bir teknoloji. TPlink cihazı 11N yani en son wifi teknolojisini kullanır ve 150mbps hız sağlar. Nextin USB cihazları ise 11G yani 15 sene önce ilk çıkan 11mbps wifi teknolojisinin bir üstü olan 54mbps wifi teknolojisine sahiptir.
Yani benim önerdiğim en son teknolojidir. Yani b:11mbps, G:54mbps, N: ise donanımına göre 150,300,400mbps şeklinde değişiyor markalar arasında.

USB ile kablosuz aldığınız sinyali minix'e aktarırsınız. Bu durumda kullanılan USB cihazın sürücüsünün next de olması lazım. Her USB cihaz kullanılmaz. O nedenle de yüzlerce 150-300 mbps cihaz yerine nextin 54mbps cihazını kullanmak zorunda kalır ve daha çok para ödersiniz. Bağlantı da çok güçlü olmayan bu tür bir cihazda stabil olmaz. Kopma dediğiniz sorunları daima yaşarsınız.

Ama network teknolojisini kullanarak bu tür bir köprü kurarsanız, USB cihazlara göre bir kaç parmak daha büyük bir cihaz kullanıp onu ethernet yoluyla bağlarsınız. Böylece sürücü sorunu yaşamazsınız. Sonuçta USB de uydu alıcının yanındadır, bu erişim noktası da
Nextin ye-11G cihazı da sonuçta böyle yerleştiriliyor. Ve next onu satıyor. Böyle bağlanıyor diyemeyeceğim, çünkü nextin kullandığı teknoloji stabil çalışmıyor. Çünkü tam bir network cihazı değil. Onun için 11G ile de kopmalar daima yaşanır.

Zaten bu tür bir altyapı kullanmak isteyen arkadaşlar bilgileri yeterli olmadığı yada bilen biri çıkmadığı için kablo çekerek bu işi çözüyorlar. Bilmediğimiz birşeyle uğraşmak yerine bildiğimiz daha stabil yöntem en iyi yöntemdir tabi ki.

Ben yalnızca biraz bilgisi olan ve uydu alıcısı ve modem arasındaki bağlantıyı stabil olarak kablosuz şekilde çözmek isteyen arkadaşlara öneri olsun amacıyla yazıyorum.

Kolay gelsin

Son düzenleme:

slayer3

0
Üye
29 Eyl 2012
6
0
1
olur ama telefonuna 4 gb dan az internet paketi alma derim sonra sıkıntı olmasın sonuçta telefonda modem görevi gördüğü için kullanabilirsin telefonun 3g de olsun ve şarj aletinde hep yanında olsun :)

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
Başlık düzeltildi, lütfen açtığınız konularda başlıklara özen gösterelim arkadaşlar,başlıklarımız konu ile alakalı olsun...

Cihazlarda Wi-Fi algılayıcı yoktur,kablosuz bağlantı sağlamak için cihazına Ralink 5370 chipsetli adaptör almanız gerekmektedir... uyumlu wi-fi adaptör taktıktan sonra cihazında İntermet bağlantısı ile ilgili seçenekler ve Wi-Fi Manager seçeneği aktif olacaktır.

http://www.nextburada.com/default.asp?git=9&urun=1063

Yazılım güncelleme işlemlerini 3 şekilde yapılabilir ; Uydu üzerinden - USB bellek ile ve uyumlu adaptör ile Network üzerinden...linkte inceleyebilirsiniz.
http://www.next.web.tr/showthread.php?t=179

Kolay gelsin.

Ralink'in usb adapter'ı 29 TL, 2 defa alanlar var. Çabuk bozulan bir cihaz. Çin malı sonuçta.
Ye 11G daha iyi b.r çözğm gibi ama oda 80 TL ve yalnızca tek bir uydu alıcıyı bağlar.Bunlkarın hızları 54Mbps dir. Eski de kalmış bir teknoloji yani. Çinde 4-5 dolara veriyorlar.

Benim önerim TPLINK TLwr740N router. 50 TL civarında Kablosuz bridge özelliği var. Minix'e bağladığınız gibi aynı zamanda evdeki bağlantıyı da 150 Mpbs hıza çıkartıyorsunuz.
Bir süredir araştırıyordum ne alabilirim diye... Bulabildiğim hatta piyasa da bulunan fiyat perfoprmans oranı en iyi cihaz. Ödüller almış. Bir inceleyin isterseniz. Sonuçta kablosuz bridging teknolojisi ispatlanmış birşey, bu cihaz da bu teknolojiyi kullanıyor.
Bu arada tepki istemiyorum. Çünkü kullanıcıyım ben. Satıcı değil.

Benim önerdiğim kablosuz bridge cihazı sonuçta 200 usd ye sysco cihaz da alabilirsiniz evde daha sağlam bir altyapı olsun isterseniz. Ama bir uydu alıcı için kendisinden daha pahalı cihaz ayıp olur diye düşündüm. Gerçi bu önerdiğim cihazın 50 TL olduğuna bakmayın. Ana modem olarak kullananlar çok memnun. Bir kaç kez destek verdim daha önce.
Kısaca USB adapter almayın da ne alırsanız alın. Baplantı sorunu yaşamazsınız bu tür bridge lerle. Arkadaşlara bir öneriydi......

Kolay gelsin

Kolay gelsin

tohonour_77

0
Üye
8 Eki 2012
2
0
1
arkadaşlar next minix hd mavi cihazı yeni aldım bütün güncellemelerini yaptım network ayarların dan ip yeniledim IP aldı fakat hicbir internet uygulamasına giremiyorum network güncellemesi yapamıyorum yardım edermisin

tohonour_77

0
Üye
8 Eki 2012
2
0
1
hcp açık yapıp ip yenile diyorum dhcp ayarlanıyor vs. diyor en son dhcp kapalı olarak ayarlandı diyor be bağlanmıyor. nerde yanlış yapıyorum? bilgisayarda kullanıyorum interneti çıkarıp cihaza takıyorum yeşil ve turuncu ışık yanıp yanıp sönüyor,youtube ne hava durumu hiçbiri internete bağlanmıyor sorun ne anlamadım anlayan arkadaşlar yardımcı olurmusunuz evde leptopla kaplosuz kullanıyorum cihazada eternet kaplosu bağlantı yaptım

kayradex

0
Üye
12 Eki 2012
5
0
1
Aynı sorun bendede var, yeni aldıgım Next Minix HD Mavi de ethernet kablosunu takıyorum her iki ışıkta sürekli yanıyor, ama ne hava durumu ne baska bir şekilde internete baglanmıyor. Acaba benmi bir yerde yanlıs yapıyorum. Ne yapmalıyız acaba?

kral184

0
Üye
31 Mar 2012
5
0
1
Bendede bu sorun var ama bende IP yenile dediğimde nex mini hd kendini resetliyor ve fabrika ayarlarınada dönmüyor :confused:

Karbon

Administrator
Yönetici
Administrator
22 Eki 2011
7,176
2,420
113
İmkanı olan arkadaşlar PC üzerinden cihazlarına yazılım yüklesinler ve öyle test etsinler,şimdiye kadar bu cihazda hiç reset olayı yada bağlantı sorunu yaşamadım,yazılımsal bir durum olsa tüm kullanıcılarda olurdu,cihazlarınızın bağlandığı yerin elektrik donanımını da kontrol ediniz,şase yapıyor olabilir...

Sürekli bu şikayeti yaşan arkadaşlar varsa cihazlarını en yakın YETKİLİ teknik servislere gönderiniz..

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
Minix HD için internet bağlantısının amacı nedir?

Next Minix HD cihazı için kablolu yada kablosuz değişik yöntemlerle internet bağlantıyapılmaktadır. Bunun için de en az 50 TL ek yatırım yapmak gerekmektedir.
Ancak internetin bu cihazda tam olarak ne işe yaradığını anlamak oldukça güç.
Şöyle özetleyelim sorunları:

1. Youtube

Youtube ilk çıktığında bağlanıp video oynatabiliyordu. Ancak türkiyedeki internet altyapısından ve Nextin yetersizliğinden dolayı yavaş bağlanıyordu. Sanıyorum bub nedenle de yazılım da timeout süresini azaltılar. Bu da "Connection abort" hatası vermesine neden oldu.
Çünkü interneti yavaş olanlarda hiç bağlanmıyor, hızlı (20mbps ve üzeri) inyternete sahip olanlarda ise izlerken kopuyor. PC ve laptop da 1080P yi sorunsuz izleyenler Minix de 720P yi bile izleyemiyor.
Kısaca Youtube 20sn den fazla çalışmıyor. Bir de o salak kılavye sayesinde arama kelimesi yazmak ölüm gibi birşey. Neden cep telefonları gibi tekrarlı basma şeklinde harfleri hıslıca giremiyoruz ki? Kşim tasarlamış bu salak şeyi??

2. Web radyo

Bu buygulama da listelenen radyo istasyonlarının ne olduğunu ve hangi kategoriden radyoların ne şekilde listelendiğini bir açıklamaları lazım.
Web radyo uygulamalarında bulunan hiç bir radyo kanalı burada yok ve burada olanlarda hiçbir yerde görülmüş değiller. Tamamen traş yani.
Web radyo uygulamalarında ülke, bölge, dile göre filtreleme vardır (bkz. Nokia web radyo örnek) Burada ise neye göre listelendiği belli değil.
Dolayısı ile bu uygulamayı ne için nasıl kullanacağımız belli değil. Varmı var mantığında kaynağı belirsiz bir liste konmuş. Kullanan da yok gibi.

2. RSS

RSS ler için yapılan uygulama baştan hatalı. Manuel RSS girişi var ama çalışmıyor. USB den attığımızda çalışıyor yalnızca.Diyelim ki çalışıyor. Ben ki RSS leri heryerde takip eden biri olarak bu RSS lerden birşey anlamadım doğrusu. Neden mi? Gerçekten inceleyen oldumu peki??
Pekala; her bir haber 1 cümleyi geçmiyor. Ama nasıl bir cümle? Yarım kalmış bir cümle. Peki birşey anlaşılıyormu? Kesinlikle hayır. Ee nedir bu?? RSS bumudur ey next. Adammı kandırıyorsunuz siz.
Sizlerin RSS den anladığınız bumudur kardeşim.

3. HAva durumu

Bu şehir için hava durumu bilgisi yok diyor. Ama seçtiğimiz şehir istanbul.
Hangi şehir için var acaba?? Ben bulamadım henüz.

IPTV deniyor ama onun da bu donanım özelliklerinde düzgün çalışacağını sanmıyorum. Geldiğinde izlenimlerimi yazacağım.

Sonuç olarak bu cihazı internete bağladığımızda ne yapıyoruz,
Server'lar mı? Sadece server için mi? Onun da iyi çalıştığından emin olan var mı?Kim kullanıyor bu server ları? Faydalanan var mı?

Aynı donanımı kullanan dünyadaki diğer cihazlar brpşürlerinde taahhüt ettiklerini veriyorlar. Ya minix? Hangisini yapıyor söylediği internet uygulamalarının.
En az 50TL harcayıp neden internete bağlıyoruz Minix'i birinin açıklamasını istiyorum.

Kolay gelsin

Son düzenleme:

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
Uydu alıcısını internete bağlamanın ucuz ve sorunsuz yolu

Minix HD kullandığım için buraya yazıyorum. TPlinkleri de en ucuz ve stabil oldukları için öneriyorum. Daha pahalı seçeneklerde var ama dediğim gibi pahalılar.

Aslında bu cihazla herşeyi internete bağlarsınız. Kullanmasam da minix'i internete bağlayıp denemek isterim diyorsanız işte size ucuz ve güçlü bir kaç alternatif daha

En ucuzdan en pahalıya doğru:

1. http://www.hepsiburada.com/liste/tp...s.aspx?productId=bd300733&categoryId=60001272

Bu bir access point. uydu alıcıya kabloyla bağlayın ve ana modeminiz ile kablosuz görüştürün. Bunu yaparken evdeki laptop, telefon gibi cihazları da kablosuz bağlarsınız. Çünkü aynı zamanda kapsama alanını artırır ev içinde böyle bir konfigürasyon

2. http://www.hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=702n
Bu az daha pahalı ama Router özelliği de var. Köprü, tekrarlayıcı, router, wds client hepsini yapar.

3. Televizyonun arkasında sakladığımda çekermi acaba, 5db de anteni olsunmu derseniz, o da bu. Saklayın arkaya, anteni hafif görünsün yeter. Diğerleri de olur ama bu titiz olanların kafasında soru işareti bırakmaz
http://www.hepsiburada.com/liste/tp...?productId=bd97490&categoryId=410&SKU=BD97490

4. http://www.hepsiburada.com/liste/tp...tId=bd132044&categoryId=60001272&SKU=BD132044

Ben router özelliği de olduğu için bunu aldım, gayet de memnunum. İleri de ana modem yapıp uydu alıcının yanına bir tane wr702n almayı düşünüyorum. Çünkü wr702N'i yurt dışına çıktığımda da kullanabilirim. Wan portuna otel odasında bir ethernet kabloosu takıp odada wireless kullanabilirsiniz.

Buradaki fiyatlara pek bakmayın. İstediğiniz modeli seçin en ucuzunu arayın. Çok daha ucuz fiyatlara bulunuyor. Ben bizdeuygun.com diye biryerden aldım. Kredi kartınız için endişe etmeyin. Kart işlemi yaptırabiliyorsa, banka onay vermiş demektir. Bir yere kaçamaz:))

Ayrıca bunların hepsini uydu alıcıya ethernet'den bağlayıp kablosuz olarak da diğer cihazlar için kullanabilirsiniz.

Üst katlara interneti kablosuz verebilirsiniz.

Ayar sorunu yaşayanlar yazabilir. Vakit buldukça yanıtlamaya çalışırım.

Next miniz HD ve diper bütün ethernet girişi olan uydu alıcıları ve masa üstü ve tower kasa bilgisayarları bunlarla internete bağlayabilirsiniz.

Kolay gelsin

akıncılar

0
Üye
28 Ağu 2012
17
0
1
yazdıklarınıza aynen katılıyorum.

aldığımdan beri hava durumu sadece 1 kez çalıştı. devamlı hata veriyor.

cihazın performansı gayet vasat.

kutu üzerinde bol bol reklam vurgusu var, HAVA DURUMU,RRS, YOTUBE VS. diye bunları vaad ediyorsan, düzgün bir yazılımla stabil çalıştırmaya mecbursun.

vaktim olduğunda gerekli yerlere şikayette bulunacağım.

Son düzenleme:

Ukikosoves

0
Üye
28 Eyl 2012
7
0
1
İSTANBUL
Millet kablo kirliliğinden kurtulmak için bu kadar para verip bu next minix hd cihazını aldı....Hay almaz olaydık bin pişman olduk be kardeşim...odun gibi çalışırmı bir cihaz nasıl iş bu böyle?????Yazdıklarınızın hiçbirisi yok gerçekten...İlave olarak kanallar geç açılıyor,neden 8000 kanal kapasiteli neden ******** gibi sınırsız değil,neden madem linux tabanlı neden ip tv çalışmıyor,neden kanallarda buketler yok,neden kanalları :
1-GENEL
2-HABER
3-MÜZİK
4-SPOR
5-ÇİZGİ
Şeklinde Buketler yapamıyoruz.Gözünü seveyim ******** ın yahu fıstık gibi yazılımları var....AÇILIŞ LOGOSUNA KENDİ RESMİNİ BİLE KOYABİLİRSİN....TAKIR TAKIR ÇALIŞIYOR......NERDE ******** NERDE NEXT MİNİX HD YAZIK OLDU VERDİĞİMİZ PARALARA VALLAHİ....SONUNDA KABLO KİRLİLİĞİ DEMEDEN GERİ DÖNECEĞİZ DREAMBOXLARA GİBİ GÖRÜNÜYOR....NEXT CİLER NEXT MİNİX TEN BU HANTALLIĞI NE ZAMAN DÜZELTECEKSİNİZ......AH BE KARDEŞİM BU İŞİ GENE ÇİNLİLER YAPACAK GALİBA.....

tarikan

0
Üye
27 Eyl 2012
2
0
1
https://www.youtube.com/watch?v=ZbC7neffCgM Burdaki video da daha net görebilirsiniz bu arada intenet kablosu takılı olduğunda daha fazla reset atmaya başladı :confused:

aynı şekilde benim cihazımda restart yapıyordu ne yaptıysam internete bağlanmıyor ve restart yapıyordu ben şu şekilde çözdüm ethernet bağlıysa çıkartıyorum (çünkü cihaz kapanıyop açılıyordu) cihaz açılıyor sonra tekrardan etherneti bağlıyorum ardından yerel network ayarlarına girip oradaki ayarları

ip adresi (modemdeki gibi yazıyorum)192.168.001.006
alt ağ maskesi (aynı kalıyor)255.255.255.0
ağ geçidi (192.168.001.001) modeminize kaçıncı porttan bağlanıyorsanız onu yazın
tercih edilen dns (192.168.001.001)
diğer dns (192.168.001.001)

ben bu şekilde çözdüm internete bağlanamayan ve ethernet bağlıyken cihazı restart yapan varsa bi denesin

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
Haklısınız, bu cihaz öyle ustaca tasarlanmış, yazılımı ustaca planlanmış bir cihaz değil. Dolayısıyla da yapılması son derece olası şeyleri bile yapmaktan acizler. Sırf 3 tane HD kanal için bu kadar para vermemize gerek yokmuş aslında. Benim babama aldığım 39 TL lik cihaz bile aynı görüntüyü gerçekten veriyor. Abartı değil.

Sizin sorunları ise çözmek mümkün aslında. Aşağıdakileri yaparak bu hantal cihazdan biraz daha fazla verim alabilirsiniz.

Bildiğimiz gibi üzerinde bir işlemci bulunan her elektronik cihazda ısınma problemi vardır. Ama kaliteli cihazlarda bu sorun akıllıca tasarımlarla her zaman çözülür. Düşünsenize cep telefonunuz deli gibi yanardı next marka olsaydı.

1. Isınma problemi için forumda birçok yerde tartışılan fan konusu var. Ufak 5-6 santimlik bilgisayar fanlarından alın. bir USB kablosunu ortadan kesin. USB kablosuyla fan kablosunun kırmızı ve siyah renkte olanlarını birleştiri, usb kablosunu cihazın USB portuna takın. Fanı da çift taraflı süngerimsi bantlarla Minix'in üzerine yapıştırın. Artık ısınamayacağı için bant asla çıkmayacaktır. USB porta bağlı olduğu için cihazı kapattığınızda fan da duracaktır.
Böylece hızı gerçekten artacaktır cihazın. Donma ve takılmalar ortadan kalkacaktır. Ben bu şekilde çözdüm.

Bir de USB çoklayıcı alırsanız, yazılım vs işlemlerde fanı iptal etmek zorunda kalmazsınız.

2. Buket konusunu favorilerle halledebilirsiniz.

Ama yazılımla ilgili özellikle eğlence menüsünü unutmak gerekiyor. Bu cihazda çalışmayacak hiçbiri gibi görünüyor. TV kanallarında sorun olmasın yeter.

3. Bir de internete bağlayayım, deneyip bakayım diye düşünürseniz sakın olaki next yada Ralink marka network cihazı/aparatı gibi şeyler almayın.
Onu da en ucuz ve evrensel şekilde şöyle çözebilirsiniz.

http://www.next.web.tr/showthread.php?t=2070

Ben de bir ev kullanıcısı olarak makalede bahsettiğim cihazı kullanıyorum. Bu bir köprü ve tekrarlayıcı kurulumu olduğu için evdeki kapsama seviyesini de yükseltmiş oluyorsunuz.

Kolay gelsin

Son düzenleme:

marble

0
Üye
22 Tem 2012
88
13
8
İnternete bağlanmama ve sürekli resetleme sorunu hakkında...

Arkadaşlar internete bağlanmama ve sürekli resetleme sorununun nedeni
kullandığımız ücretsiz serverlar, eğer serverlar kullanıcı adı şifre veya adres bilgilerini
değiştirdiyse cihaz, sürekli internete bağlanmama ve sürekli resetleme sorunu çıkarıyor,
bu yüzden siz siz olun kullanmadığınız serverların bilgilerini ya güncelleyin yada silin, ayrıca server bilgisi satırları boş olsa bile otomatik bağlan seçeneği HAYIR olarak seçili kalsın ben bizzat denedim ama anlayamadığım yukarıdaki sorunlar varken bile Free Share
sorunsuz bağlanıyor.

Eğer konuyu yanlış yere açtıysam lütfen yetkili arkadaşlarım müdahale etsinler, herkese hayırlı geceler...:)

uci

0
Üye
9 Eki 2012
4
0
1
Arkadaşım aynı dert bende de var...
Dediğini yapmayı denedim ama bende zaten tek server var.
Başka bir çözüm bulabildinmi.

selo378

0
Üye
28 Ağu 2012
17
0
1
Mini next hd kullanıyorum..emu açma. internetli belgesel izleme memmunum Bakalım daha neler ögrenecegim. Kayıt özelligi . Memmunum arkadaşlarç

webmaster

Administrator
Yönetici
Administrator
17 Eyl 2011
1,830
373
113
İstanbul
www.next.web.tr
az biraz bekleyin arkadaşlar.. vaad edilen illaki olucaktır.. next vaad edilmeyenleride extradan yaptığı için bu kadar taşlanıyor yazık.. iptv özelliği bugüne kadar hangi next modelinin kutusunda özellikleri arasında yada kullanma klavuzunda yazılmış.. lütfen fazla abartmayalım..
biraz sabredin.. talepler doğrultusunda yeni versiyonlar hazırlanıyor..