Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Linux'ta 32 Bit Desteği Bitiyor!

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
linuxlogo2.jpg

Linux'ta 32 Bit Desteği Bitiyor!

Linux’ta 32 Bit Desteği Bitiyor! Windows işletim sistemlerine alternatif olarak hazırlanan ve pek çok kişinin kullandığı Linux sistemlerinde 32 bit desteğinin sona ereceği belirtildi.

linux-ta-32-bit-destegi-bitiyor.jpg
Windows işletim sistemlerine alternatif olarak hazırlanan ve pek çok kişinin kullandığı Linux sistemlerinde 32 bit desteğinin sona ereceği belirtildi.
2003 ve 2004 yılında ilk defa kullanılmaya başlanan 64 bit desteği pek çok kullanıcı için tercih edilirken Linux yıllar sonra 32 bit desteğini durdurma kararı aldı. Google 2015 yılında ilk olarak 32 bitlik versiyonlarını Linux için kullanımdan kaldırılırken Ubuntu benzer bir hamleyi önümüzdeki günlerde yapacak.
Ubuntu için yapılan resmi açıklamalarda 64-bit uygulamaların yaygınlaşması sayesinde kullanıcıların artık sorun yaşamayacağı ve bu nedenle 32 bit yazılımların kullanılmasını gereksiz yere zaman kaybı yaşatacağı belirtilirken, bundan sonra Ubuntu sistemlerinde 32 bit desteğinin olmayacağı ve tüm sistemlerin 64bit üzerinden çalışacağı belirtildi.
2018 Yılı Son Tarih
Konu ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda tarih bilgisi de verilirken 2018 Ekim ayı itibariyle Ubuntu 32 bit yazılımlara olan desteğini tamamen durduracak ve bu tarihten itibaren 32 bit yazılımlar hiçbir şekilde işletim sisteminde kullanılmayacak. Bu bakımdan 2 yıllık bir geçiş süresi ön gören Ubuntu yönetimi bu tarihe kadar 32-bit konusundaki çalışmaları benzer şekilde sürdürecek. Fakat bu süre içerisinde yavaş yavaş değişiklikler yapılarak 2018 sonrası için tüm hazırlıklar tamamlanmış olacak.
tux_linux.gif