Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Linux Pardus İşletim Sisteminde Skype Nasıl Kurulur? (Resimli Anlatım)

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
pardusarm.jpg

Genelde bilgisayar kullanıcılarının bildiği ama konu ile ilgili az bilgiye sahip olduğumuz Linux işletim sisteminde Skype nasıl kurulumunun nasıl yapılabileceğini anlatacağız. Mac OS X işletim sistemi ya da Windows işletim sisteminde program kurulumundan daha farklı bir şekilde kuruluyor. Bir nevi komut satırından komut vererek istediğimiz uygulamaları kuruyoruz.

• Öncelikle kurmak istediğimiz Skype dosyasını bilgisyarımıza indirmemiz gerekiyor.

www.skype.com sistesine girdiğimizde, site, bilgisayarımızın işletim sistemini tanıyor ve “Skype indirin” yazısı çıkıyor. Öncelikle dosyamızı indiriyoruz.

“Skype indir” linkine tıkladığımızda, kaydetme ekranı gelecek; dosyamızı kaydediyoruz.

• İndirdiğimiz dosya, kullanıcı “ev” dizininde “download” klasörüne geliyor.

Dosyanın üzerine sağ tıklayıp “birlikte aç” diyoruz. “apper yükleyici ile yüklüyor..” penceresinde “Devam et” diyoruz.

Dosyalarımız yükleniyor bu şekilde.

• Diğer yöntemi anlatalım. Öncelikle, konsolu (Terminal) açıyoruz; yani Windows‘taki karşılığı olan komut satırını.

Yapacağımız işlemler yani gireceğimiz komutlar sırasıyla,

• # dpkg –add-archıtecture i386
  • # apt-get update
  • # cd Downloads
  • # dpkg -i skype-xxx-xxx
  • # apt-get install –f

şeklinde olacak. “skype” yazarken tab tuşuna basarak dosyanın tam ismini konsola yazdırabilirsiniz.

Ardından, Skype kurulumu için gerekli ek paketler indirilerek ve Skype ile birlikte kuruluyor. Kurulum bittikten sonra proğramı bulmak ve çalıştırmak için
Başlat → Uygulamalar → İnternet → Skype menülerini kullanabilirsiniz.