Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Android Q ile birlikte gelece olan özellik ler

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
5,010
12,242
113
ALMANYA
Google, Android Q ile birlikte mobil işletim sisteminin kullanıcı deneyimini ve gizlilik kontrollerini ciddi şekilde geliştiriyor. İşte Android Q ile birlikte geleceğini bildiğimiz özellikler.

Google, Mart ayında düzenleyeceği Google I/O geliştirici konferansı ile birlikte mobil işletim sisteminin en yeni sürümü olan Android Q’yu tanıtacak ve test sürümünü yayınlayacak. Android Q test ortaya çıkmasına bir aydan uzun bir süre bulunsa da XDA Developers ve 9to5Google, Android Q’da yer alacak bazı özelliklerin çoktan ortaya çıkarmış durumda.

3D Yüz Tanıma
Android Oreo ve Android Pie işletim sistemine sahip pek çok telefonun 3D yüz tanıma özelliği ile tanıtıldığını biliyoruz. Fakat Android Q ile birlikte 3D yüz tanıma, Android’in varsayılan özelliklerinden biri haline gelecek. Böylece önümüzdeki dönemde daha fazla akıllı telefonda 3D yüz tanıma görebileceğiz.
fd743a3f9d36d7fec19173b2b0d5b70573b29f35.png

Uygulamaların Pano Verilerine Erişimi
Herhangi bir programin izin istemeden pano verilerine ulasmak, kişisel verilerin gizliliği açısından hic etik bir durum değil. Google, Android Q ile birlikte kullanıcıların hangi programların panoya ulasim sağlayabileceğini belirlemelerini imkan taniyor.

Uygulama Güncellemeleri
Android Q, herhangi bir programanın bir önceki versiyonuna geri dönmenize izin verir. Böylece yeni güncelleme ile gerçekleşen yenilikleri cihazınızdaki uygulamadan uzak tutabilirsiniz.

Harici Depolama Güvenliği
Google, Android Q ile birlikte MicroSD kartınızdaki dosyaların güvenliğini de yükseltiyor. Bu sayede hiçbir uygulama MicroSD kartınızda bulunan resim, video, konum ya da müzik verilerine erişim sağlayamayacak.

Konum İzleme
Android Q ile birlikte kullanıcılar, bazı uygulamaların konumlarını arka planda çalışırken de izlemelerine izin verebilecekleri yeni bir izne sahip olacaklar.

Fiziksel Aktivite Tanıma
Google, Android Q ile birlikte Google Play Hizmetleri’nde bulunan fiziksel aktivite tanıma özelliğini işletim sisteminin dahili özelliklerinden biri haline getiriyor.

Ekran Kaydı
Android Q’nun getireceği en sevilen özelliklerden biri dahili ekran kaydı olacak. Bu özellik sayesinde ekran görüntüsünü hiçbir ek uygulamaya gerek kalmadan kaydedebilecek, dilerseniz seslendirebilecek ve paylaşabileceksiniz.

android-q-emergency-button.jpg

Acil Durum Kısayolu
Android Q’da güç butonuna basarak direkt olarak acil durum menüsüne ulaşabileceksiniz. Bu özellik, acil durum servislerine daha hızlı ulaşmanızı sağlayacak. Umuyoruz ki bu özelliği hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmazsınız.

Sensör Gizliliği
Bazı sensörlerin cihazınızdan gizliden gizliye veri topladığına dair tereddütleriniz bulunuyorsa Android Q ile birlikte bazı sensörleri kolay bir şekilde devre dışı bırakıp etkinleştirebileceksiniz.

Gizlilik Çipi
Android Q, gizlilik konusuna fazlasıyla önem veriyor. Bu nedenle kullanıcıların bir uygulamanın ses, konum ya da herhangi bir veri toplayıp toplamadığını görmesini sağlayacak gizlilik çipi özelliğine sahip olacak.

Bildirim Yönetimi
Android Q, bir uygulamadan gelen bildirimleri kalıcı olarak engellemek yerine sessize alma ya da düşük öncelik verme gibi bazı bildirim yönetimi özelliklerine sahip olacak.

Wi-Fi WPA3
Geçtiğimiz yaz duyrulan WPA3, yeni sürüm ile birlikte Android işletim sistemine geliyor.

5G Göstergesi
2019 yılında ilk 5G destekli akıllı telefonlar raflarda olacak. Bu nedenle Android Q, işletim sistemine 5G ve 5G+ sembollerini ekliyor.